טראמפ בנאום אחרון 20.01.21
צילום: רויטרס

הוועדה החוקרת את הפריצה לקפיטול: "חשד סביר שטראמפ מעורב במעשים פליליים"

האירוע שטלטל את אמריקה ממשיך להדהד. הפעם מדובר בהכרזת הגוף שחוקר את הסתערות תומכיו של הנשיא לשעבר על הקונגרס בינואר אשתקד, שהודיע - ראיות ומידע שהוצגו מעלים חשד סביר שטראמפ ומקורבים אליו מעורבים במעשים פליליים או בפעולות הונאה
מערכת כאן חדשות
03 במרץ 2022
04:47

הפריצה לקפיטול: ועדת הקונגרס החוקרת את הסתערות תומכיו של הנשיא לשעבר טראמפ על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר אשתקד סבורה כי אין להוציא מכלל אפשרות שטראמפ ומקורבים אליו מעורבים במעשים פליליים או בפעולות הונאה. "ראיות ומידע שהוצגו לוועדה מעלים חשד סביר לכך", נכתב במסמך שמסרה הוועדה לבית משפט פדרלי בלוס אנג'לס.

בית המשפט דן בעתירה שהגיש נגד הוועדה ג'ון איסטמן, עורך דין שיעץ לטראמפ כיצד להביא לביטול תוצאות הבחירות לנשיאות במדינותה מפתח המתנדנדות. ועדת החקירה של בית הנבחרים האמריקני הורתה לאיסטמן להעביר לידיה אלפי אימיילים, והוא מבקש מבית המשפט לבטל את ההוראה.

מאז הסתערו אלפים מתומכי טראמפ על בניין מושבו של הקונגרס האמריקני בוושינגטון, הם הותירו מאחוריהם הרוגים, פצועים, הרס - ובעיקר חשש אמיתי לגורל הדמוקרטיה האמריקנית. מאז, הוגשו כתבי אישום נגד כ-700 מהפורעים ורבים נשלחו למאסר, אבל סקרים מראים שהאומה עדיין מפולגת ביחסה לאירועי 6 בינואר.

בציון שנה לאירוע שטלטל את אמריקה, אמר הנשיא המכהן ג'ו ביידן: "עלינו לוודא שזה לא יקרה שוב". עוד אמר כי "טראמפ העדיף כוח על פני עקרונות. הנשיא לשעבר של ארצות הברית יצר והפיץ רשת של שקרים בנוגע לבחירות 2020, אכפת לו יותר מהאגו הפגוע שלו מאשר החוקה שלנו. הוא לא מוכן לקבל את העובדה שהפסיד".

ביידן הוסיף כי "יש אפס עדויות לכך שהיו זיופים בבחירות. כל הטענות נדחו בבית המשפט. תומכי טראמפ רוצים לשכתב את ההיסטוריה. בפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקנית נשיא שהפסיד בבחירות ניסה למנוע העברת שלטון מסודרת". עוד ציין ביידן שטראמפ צפה באירועים בטלוויזיה ולא עשה דבר למנוע זאת. סגנית הנשיא קאמלה האריס אמרה בנאומה כי "עלינו להתאחד בהגנה על הדמוקרטיה שלנו".