יורש העצר הסעודי בן-סלמאן, ארכיון
צילום: אי-פי

יורש העצר הסעודי: לא רואים בישראל אויב, אלא בעלת ברית

בן סלמאן בריאיון למגזין "אטלנטיק": "מקווים שהבעיה בין הישראלים לבין הפלסטינים תיפתר" • יורש העצר על שיחות הגרעין בווינה: "אנחנו לא רוצים לראות הסכם גרעין חלש"
רועי קייס וגל אהרונוביץ'
03 במרץ 2022
15:48

כלי התקשורת בסעודיה פרסמו היום (חמישי) קטעים מריאיון שהעניק יורש העצר מוחמד בן-סלמאן, למגזין האמריקני "אטלנטיק".

בקטעים שפורסמו גם בסוכנות הידיעות הרשמית בממלכה, נשאל יורש העצר בהתייחס לביקור של ראש הממשלה נפתלי בנט באמירויות, אם ארצו תלך אחר מדינות ערביות אחרות ותכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל. בן-סלמאן השיב: "אנחנו מקווים שהבעיה בין הישראלים לבין הפלסטינים תיפתר. אנחנו לא רואים בישראל אויבת. אנחנו רואים בה בעלת ברית אפשרית ויש אינטרסים רבים שאפשר לממש ביחד, אבל חלק מהבעיות חייבות להיפתר לפני כן".

"ההסכמה בין מדינות המפרץ היא שאף מדינה לא מבצעת מהלכים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים שעלולים לגרום נזק למדינות האחרות. כל המדינות מחויבות לכך", אמר יורש העצר בריאיון. "פרט לכך", הוסיף בן-סלמאן, "לכל מדינה יש את החופש המלא לעשות מה שהיא רוצה בהתאם למה שהיא רואה לנכון. יש להן את הזכות המלאה לעשות כל דבר שהן רואות נכון בעבור האמירויות".

באשר לאיראן, אמר יורש העצר בריאיון כי "האיראנים שכנים שלנו ויהיו כאלה לנצח. אנחנו לא יכולים להיפטר מהם והם לא יכולים להיפטר מאיתנו, לכן מוטב שנפתור את העניינים ושנחפש דרכים להביא לדו-קיום". בן-סלמאן ציין כי בארבעת החודשים האחרונים קיימו הסעודים דיונים ושמעו הצהרות רבות מצד המנהיגים האיראנים. "נמשיך בדיונים אלה בתקווה שנגיע לעמדה שתהיה טובה לשתי המדינות ושתביא לעתיד טוב יותר לסעודיה ולאיראן".

בעניין הסכם הגרעין עם איראן אמר בן-סלמאן כי כל מדינה בעולם שיש לה פצצות גרעיניות היא מסוכנת, בין אם זאת איראן או מדינה אחרת. "אנחנו לא רוצים לראות את זה. אנחנו גם לא רוצים לראות הסכם גרעין חלש, כיוון שהסכם כזה יביא לבסוף לתוצאה הזאת".

בשנה שעברה, יממה לפני הבחירות לכנסת, העבירו בריאד איתות לירושלים באמצעות מאמר חריג בעיתון הפלסטיני הנפוץ "אל-קודס". במאמר פורסם כי יורש העצר הסעודי לא יסכים לנרמול יחסים עם ישראל לפני שתוקם מדינה פלסטינית בעלת ריבונות מלאה, וכי המדיניות הישראלית בהנהגת נתניהו ביחס לפלסטינים אינה מאפשרת נרמול בין המדינות.

בנובמר 2020 נפגש יורש העצר בארצו עם ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו. יועץ סעודי בכיר אמר לעיתון הוול סטריט ג'ורנל לאחר הפגישה, כי נתניהו דן בפגישה עם בן סלמאן בנושא הנורמליזציה בין המדינות ובנושא האיום האיראני - אולם כאמור לא הושגו הסכמים מהותיים.