-

10 לוחמי גולני התהפכו עם נגמ"ש בתרגיל בדרום

חמישה מהם במצב קל, השאר פונו לבית החולים לבדיקות
איציק זוארץ ואיתי בלומנטל
04 במרץ 2022
00:05

עשרה לוחמי צה"ל מחטיבת גולני פונו הלילה (שישי) לבית חולים לאחר שהתהפכו עם נגמ"ש בסיום תרגיל בדרום הארץ. חמישה מהם במצב קל, השאר פונו לביצוע בדיקות. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם בחודש שעבר תיעוד מתקרית בטיחות חמורה, שהתרחשה בזמן אימון בקורס קצינים בבה"ד 1. בתיעוד נראה לוחם יוצא מנגמ"ש, מקיף אותו בזמן תרגיל באש חיה, ועומד לפני הנגמ"ש כשהוא בקו יורים. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך התרגיל נעצר באופן מיידי.

תקריות בטיחות באימונים הן לא דבר נדיר בצה"ל, אך במקרה הזה מדובר באירוע חריג שכן הוא התרחש בבה"ד 1 ותועד. מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות התקרית נערך עוצר למידה לכלל הגדוד, וכן בוצע תחקיר בראשות מפקד בה"ד 1".

בחודש ינואר רס"ן איתמר אלחרר, בן 26, ורס"ן אופק אהרון, בן 28, נהרגו מירי בעקבות טעות בזיהוי, בשטח האש בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן. האירוע התרחש לאחר סיום תרגיל. הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיע לשטח כדי לתחקר את האירוע, ואמר: "השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים".

ראש הצוות שהקים צה"ל לחקר האסון, האלוף במיל' נועם תיבון, סיפר על פרטים נוספים מתחקיר האירוע שבו נהרגו הקצינים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב אמר תיבון כי התחקיר חשף "תרבות של התנהלות בניגוד לפקודות וערכי צה"ל".

האזינו לריאיון עם אלוף במיל' נועם תיבון בכאן רשת ב

עוד אמר האלוף במיל': "האירוע הוא אירוע קשה מאוד, ולכן חשוב ללמוד אותו כלשונו ולא לקשר אליו שום דבר שקשור לערכי צה"ל כמו חתירה למגע או דבקות במשימה, זה ממש לא שם. זה אירוע שקשור לאי מילוי פקודות באופן שיטתי, התנהגות לא מקצועית, חוסר תחקור ודיווח - בשרשרת אירועים מאוד חריגים. תרבות שבה לא מנהלים נוהל קרב מסודר למשימות.

"בעצם זה מתחיל בהפקרה של אמצעי לראיית הלילה. הוא לא נגנב – הוא הופקר. אין גם שום עדות למי גנב אותו. בסיום מטווחי לילה נשלח חייל על ידי מפקדו לאסוף את הפנסים על המטרות. החייל שתופס את המשימה הזו כסוג של 'כדר', משאיר את כל הציוד שלו בקו היורים במטווח – אפוד וקסדה שעליה אותו אמצעי לראיית לילה, וכשהוא חוזר הקסדה עם האמצעי אינם ועוד שבע מחסניות. זה בניגוד לכל הפקודות".