תפילת התנועות הרפורמים והקונסרבטיבים בכותל
-

רפורמים וקונסרבטיבים הגיעו להתפלל בכותל, אלפי חרדים מחו

כוחות משטרה גדולים הפרידו בין הצדדים • השבוע הבטיח בנט לנציגי התנועות לממש חלק ממתווה הכותל
עקיבא ווייס
04 במרץ 2022
08:06
עודכן ב 10:35

מאות מחברי התנועות הרפורמים והקונסרבטיבים מהארץ ומארצות הברית הגיעו הבוקר (שישי) לתפילת ראש חודש אדר ב' ברחבת הכותל המערבי. מנגד, מתפללים חרדים רבים, כולל אלפי בנות סמינרים חרדיים, באו הבוקר לכותל בהוראת מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין, במחאה על תפילות הרפורמים והקונסרבטיבים. כוחות משטרה גדולים הפרידו בין הצדדים.

ח"כ ויו"ר ועדת חוקה גלעד קריב הגיע לתפילה והכניס ספר תורה לרחבת הכותל. "הגיע הזמן שבסביבתו של ראש הממשלה יפסיקו להתחנף למפלגות החרדיות, ויישמו את רוח השינוי הפיוס והסובלנות שסביבה הוקמה הממשלה הנוכחית", אמר קריב. "אני קורא לראש הממשלה לעמוד בהתחייבותו ולקדם את הקמת רחבת התפילה השוויונית בכותל המערבי לאלתר".

הציבור בעד מתווה הכותל? תלוי איך שואלים | המדד

מהקרן למורשת הכותל נמסר: "ח"כ גלעד קריב הכניס ספרי תורה וניצל את חסינותו, בניגוד לעמדת משרד המשפטים ולנהלים ברחבת הכותל. קוראים להסיר את המחלוקות וההפגנות מעל רחבת הכותל המערבי ולהשאיר את המקום קדוש ומאחד".

מנכ"ל מרכז ליב"ה אורן הניג אמר: "בלתי נתפס שמיעוט שהגיע מארצות הברית יכתיב סדר יום בישראל וימנע מאלפי מתפללים להגיע לכותל המערבי. הגיע הזמן לצאת לרחובות, חילונים, דתיים וחרדים, ולבלום את הריסת הצביון היהודי של המדינה".

ראש הממשלה נפתלי בנט העניק לארגונים הרפורמיים והקונסרבטיביים התחייבות לממש חלק מסוים ממתווה הכותל, כך פורסם השבוע בכאן רשת ב. בנט הצהיר בפניהם שיבנה מחדש את הרחבה השוויונית בכותל שמיועדת בין היתר גם עבור זרמים אלה. בפגישה שנערכה השבוע בנט הבטיח שהרחבה תשודרג ותונגש.

בפגישה ביניהם לא הסכים בנט להעניק לנציגי הארגונים הבטחה לאשר את כל מתווה הכותל במתכונתו המקורית. בכירים בקואליציה ששוחחו עם ראש הממשלה ועם אנשיו מספרים שבנט חושש שאישור מלא של המתווה עשוי להוציא מאות אלפי מפגינים, בעיקר חרדים, לרחובות. בשל החשש ממהומות חריפות וממחאות המוניות בציבור החרדי מסרב בנט לבקשות של מפלגות המרכז-שמאל לאשר את מתווה הכותל במלואו.