-
צילום: אי-פי

המהנדס הראשי בצ'רנוביל ב-86' תוקף: "מעשיו של פוטין יהרגו את כולנו"

ניקולאי שטיינברג שמתגורר בישראל מזהיר מאסון נוסף ברקע הקרבות ליד תחנת הכוח הגרעיני באוקראינה - הגדולה באירופה. המהנדס כתב מכתב לפוליטיקאים ולמדענים: "האחראי על הפשע הזה הוא עכברוש שגדל בק.ג.ב"
אסף פוזיילוב
04 במרץ 2022
17:03

ניקולאי שטיינברג, המהנדס הראשי בכור בצ'רנוביל, שהיה אחראי על פעולות החירום מיד אחרי הפיצוץ ב-1986, כתב היום (שישי) מכתב למנהיגים ומדענים בעולם. במכתב הזהיר שטיינברג, שמתגורר בישראל, מפני אסון נוסף ברקע הקרבות ליד תחנת הכוח הגרעינית הגדולה באירופה, שנמצאת באוקראינה, כינה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "עכברוש" ושלח דברי תמיכה בעם האוקראיני. 

המהנדס אמר כי איש לא יבוא לסייע לאוקראינים וקרא למדעני הגרעין "להפסיק לטמון את הראש בחול". שטיינברג הוסיף: "האחראי על הפשע הזה הוא עכברוש שגדל בק.ג.ב. אני יודע מה זה קטסטרופה גרעינית, לא מספרי לימוד ולא ממאמרים בעיתונים ולא מתוך הצהרות של פוליטיקאים. אני יודע איך זה יכול להשפיע על ילדים ומבוגרים, על אלה שקרובים למוקד ואלה שנמצאים במרחק של אלפי קילומטרים. אני יודע כמה כוחות וכמה חיים נדרשו כדי להילחם באטום שיצא משליטה. טנקים שיורים על תחנת כוח גרעינית זו פעולה לא אנושית וברברית שמייצגת יחס מזלזל לאנושות בכללי ולחיי אנשים בפרט".

שטיינברג המשיך לתקוף את פוטין: "מה עוד צריך לעשות מנוול כדי שהעולם יבין שלא התחממות כדור הארץ תהרוג אותנו, אלא הבן אדם המטורף שסביבו שותפים לפשע שחיים בעולם דמיוני ומוכנים להרוג ילדים ואנשים בשטח מדינה עצמאית ולירות על תחנות כוח גרעיניות".

יומן מלחמה | עוד יום

אמש החלו קרבות עזים בעיר האוקראינית אנרגודר, הסמוכה לתחנת הכוח הגרעיני זאפוריז'יה הגדולה באירופה. הקרבות הגיעו גם לתחנת הכוח עצמה ושם פרצה אש בעקבות הפגזות של צבא רוסיה. שר החוץ האוקראיני אמר כי "אם התחנה תתפוצץ תחנת הכוח - זה יהיה פי עשרה מהאסון בצ'רנוביל".

השר ציין כי כמו רוב תחנות הכוח הגרעיניות, גם התחנה באוקראינה בנויה לעמוד בפני פגיעה ישירה כמו התרסקות מטוס, אך החשש הוא מהפסקת חשמל גדולה או פגז שיגרום לנזילה. בסופם של הקרבות, צבא רוסיה השתלט על תחנת הכוח.

המכתב המלא של ניקולאי שטיינברג