עוד ניפגש 2

אחת מיועצות התוכנית: בתו של רב גדול שיצאה מהדת וחזרה לאחר שנים

אחת הנפשות הפועלות שסייעו רבות מאחורי הקלעים זוהי פרי כהן, מרצה בנושאי חינוך והעצמה שעזבה את העולם החרדי בעצמה אך חזרה אליו
מערכת כאן
07 במרץ 2022
20:57

פרי כהן, כיום בת 44, עזבה בעצמה את העולם החרדי כשהייתה בת 18 אך חזרה אליו לאחר 16 שנים. היא בתו של רב גדול במגזר, ומכירה את המסע אותו עוברים גיבורי התוכנית - מקרוב מאוד. בשל כך, ייעצה רבות מאחורי הקלעים בתיווך בין בני המשפחות.

כהן היא מרצה בנושאי חינוך והעצמה בפלטפורמות שונות ויועצת בתחום הנוער ומאמנת אישית. היא מלווה נערות מתמודדות/נושרות (אשר נמצאות בתהליך יציאה בשאלה) מתוך ניסיונה האישי, ובשיטה ייחודית שפיתחה במיוחד.

על החוויה המשפחתית האישית שלה, היא מספרת כך:

" 'זה שורף אש', אמרה לי דודה שלי, איתה סיימתי שיחה עכשיו. גם היא אמא שאיבדה חלום על בית שבו כל הילדים הולכים באותה דרך. 'אף אחד לא יכול להבין אותי', היא משתנקת, ואני שומעת שהיא שוב בוכה.

'אני איתם, טוב להם כך אז אני שמחה, אבל הכאב גומר אותי בנשמה. כואב להרים עיניים למעלה מול בורא עולם. אני אוהבת אותו כל כך, את אבא שלי שם למעלה. רציתי שגם הם ירגישו כך, והתחושה היא שנכשלתי בתור אמא המובילה את הילדים'.

סיימתי את השיחה ונזכרתי. אחד הסיפורים הכי כואבים שיצא לי לפגוש נמצא בחומש בראשית. מספרים על יצחק ששוכב על ערש דווי ולפניו מופיע בנו עשו, ובמילים האלה משתמש הכתוב: 'ויחרד יצחק חרדה גדולה עד מאד'. אחד ממפרשי התורה טוען שבכל פעם שכתוב 'עד מאד' מדובר בשני דברים דומים. אם כך - אילו שתי חרדות חרד יצחק?

הראשונה - כששכב על גבי המזבח בזמן שאביו עומד לעקוד אותו, בסיפור הנודע על העקדה. באותו זמן כשראשו פונה מעלה, הוא מזהה דרך פתח בשמיים את אלוקים, ומלאכים עומדים לידו, והוא חרד מאד בשל הרגע המרומם.

ומהי החרדה הגדולה הנוספת שחווה הפעם? מספר אותו מפרש (מדרש תנחומא) כי ברגע הזה, כשהוא שוכב על ערש דווי במיטתו ונכנס עשו בנו, נפתחים אל מול עיניו שערי גיהנום, והוא נבהל לרגע ומשחרר לחלל החדר שאלה - 'מאיפה הביא לי את הציד הזה?', כשבעצם הוא מבקש להבין מה קורה סביבו, ומיהו זה שהולך לגיהנום, ורוח הקודש עונה לו 'זה שעומד מולך'. זה, שהיית בטוח שהוא ילד מקסים. זה שכדי לשמח אותך היה שואל כל מיני שאלות הקשורות בהלכה, והוא זה שהולך לגיהנום.

מספרים לנו שם על הרגע הזה שאתה עומד מול מישהו שחשבת שהוא משהו אחד וגילית שהוא משהו אחר, על הרגע הזה שאתה עומד מול הילד שהיית בטוח שהוא בחיר ליבך ואתה מגלה שהוא חי חיים שונים ממה שחשבת. הרגע הזה הוא איום ונורא, והחרדה שאוחזת בך באותו הרגע היא חרדה הרבה יותר גדולה אפילו מאותו הרגע שיצחק ראה את אלוקיו.

כשאני נתקלת במאמר הזה אני מתקשרת לאבא שלי. רציתי לבדוק איתו האם הרגע הזה הוא באמת כזה היסטרי.

אבא שלי עמד באותה סיטואציה לפני כ-25 שנה באותו הרגע שאני עמדתי מולו וסיפרתי לו שאני קמה ועוזבת את הבית, שאיני ממשיכה בדרך שהתווה לי. עמדתי אז מולו, מול אבא שעיניו בוהות ושפתיו לוחשות 'אל תלכי'. שאלתי את אבא אם זה באמת רגע כזה נורא והוא אמר שהוא לא יכול לדבר כעת. אבא שלי לא מאבד עשתונות, ונראה לי שכדי לא לאבד גם הפעם, הוא שאל אם אפשר לדבר בהזדמנות אחרת. רגע חרדה איום ונורא.

אך כמובן, לכל מטבע יש שני צדדים".