מל"ט
צילום: אי-פי

הותר לפרסום: צה"ל יירט מל"טים שהיו בדרך מאיראן לישראל לפני שנה

האיראנים שיגרו שני כלי טיס נושאי ציוד צבאי לשטח ישראל במארס 2021 - מטוסי קרב של חיל האוויר נטרלו אותם. צה"ל: הכלים היו תחת מעקב מערכות הבקרה והגילוי והיירוטים בוצעו בשמי האזור, תוך תיאום עם מדינות שכנות - כך נמנעה חדירה לארץ
רועי שרון וכרמלה מנשה
06 במרץ 2022
22:34
עודכן ב 23:41

הותר לפרסום: שני מל"טים חמושים שהיו בדרכם מאיראן לישראל לפני שנה יורטו על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר. מדובר בכלי טיס שנשאו ציוד צבאי שיועד לרצועת עזה. מטוסים מסוג "אדיר" הם שיירטו אותם - "לראשונה בעולם", כך הודגש בהודעת צה"ל. עוד נמסר כי יירוטי המל"טים במארס 2021 בוצעו בשמי האזור תוך תיאום עם מדינות שכנות, ובכך נמנעה חדירה לישראל, וכי הכלים היו במעקב מערכות הבקרה והגילוי במהלך כל טיסתם.

לפני כחודש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שבמערכת הביטחון נערכים לאפשרות של מתקפת מל"טים מאיראן ומעריכים שנסיונות לכך יימשכו. בימים האחרונים הופלו בעיראק שני מל"טים ששוגרו מאיראן וקיים חשש שנועדו להתפוצץ בשטח ישראל. זאת ברקע טענות של גורמים איראנים שישראל מסייעת לכוחות אמריקנים לתקוף את המורדים החות'ים וארגוני טרור המזוהים עם איראן.

לקראת מלחמה עם איראן? עוד יום

לפני חודש הפילו כוחות צה"ל שני רחפנים שחדרו לשטח ישראל. ראשון הופל רחפן של חיזבאללה שחצה משטח לבנון. הרחפן היה במעקב יחידות הבקרה האוויריות לאורך כל האירוע. בצה"ל מעריכים שהרחפן שייך לכוח רדואן, היחידה המובחרת של חיזבאללה. הרחפן השני חדר מעזה והופל בשטח הרצועה.

גורם מדיני בכיר התייחס להתפתחויות האלה ואמר: "זה כל כך קל לבצע פיגועים עם מל"טים או הפצצות. אז זה סיפור מאוד גדול שאנחנו מתמודדים איתו בכל מיני אמצעים".

בתחילת פברואר ישראל איפשרה לקצין מצבא ארצות הברית להשתתף כמשקיף בתרגיל של חיל האוויר, שדימה תקיפה ביעדים "ארוכי טווח", בין היתר באיראן. כך נחשף בחדשות הערב בכאן 11. התרגיל המבצעי והמסווג נערך לפני כשבועיים עם עשרות מטוסים, כשברקע הישורת האחרונה של שיחות הגרעין בווינה.

יום קודם לכן הודיע בנט כי בתוך כשנה צה"ל יכניס לפעולה מערכת יירוט בלייזר "שתאפשר לנו להקיף את ישראל בחומה". בנט הסביר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שבאוניברסיטת תל אביב כי המערכת תופעל בהתחלה בדרום, באופן ניסיוני, ובהמשך באופן מבצעי ובמקומות אחרים. "זה יאפשר לנו, בטווח הבינוני-ארוך, להקיף את ישראל בחומת לייזר שתגן עלינו מטילים, רקטות, כטב"מים ואיומים אחרים - ולמעשה תיקח מהאויב את הקלף החזק ביותר שיש לו נגדנו", הוא הוסיף.