פרופ' שמעון שמיר

פרס ישראל בחקר מדעי המזרח הקרוב לפרופ' שמעון שמיר

שמיר היה שגריר ישראל במצרים ובירדן ולימד באוניברסיטת תל אביב. בנימוקיה קבעה ועדת הפרס כי ל"פרופ' שמיר תרומה ייחודית בקידום יחסי ישראל-ערב"
לירן כוג'הינוף ואיתי שיקמן
07 במרץ 2022
16:07

פרס ישראל בחקר מדעי המזרח הקרוב לשנת תשפ"ב יוענק לפרופ' שמעון שמיר מאוניברסיטת תל אביב, שגריר ישראל במצרים וירדן לשעבר, ומקים המרכז האקדמי הישראלי בקהיר ומכונים נוספים. כך הודיעה היום (שני) שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון. 

ועדת הפרס בראשותו של פרופ' גד גילבר, ובהשתתפות פרופ' דרור זאבי, פרופ' אלי פודה ופרופ' מירי שפר-מוסנזון ציינה בנימוקיה כי שמיר הניח את היסודות האקדמיים לחקר ולימוד ההיסטוריה של המזרח התיכון בן זמננו בישראל. "פרסומיו הרבים, ספרים ומאמרים, פרוסים על פני נושאים מגוונים ביותר, החל מההיסטוריה של סוריה העות'מנית במאה ה-18 וגמור במחקרים על מצרים המודרנית והמחשבה הערבית בת דורנו. לפרופ' שמיר תרומה ייחודית בקידום יחסי ישראל-ערב. הוא הקים את המרכז האקדמי הישראלי בקהיר ומכוני מחקר נוספים. תלמידיו של פרופ' שמיר מכהנים בדרגות בכירות במוסדות אקדמיים וממלכתיים".

שמעון שמיר, בן 89, נולד ברומניה ועלה לארץ בשנת 1940 בגיל שבע. למד לימודי 'המזרח התיכון בזמן החדש' ו'שפה וספרות ערבית' באוניברסיטה העברית ואת הדוקטורט עשה באוניברסיטת פרינסטון. ב-1965 הקים באוניברסיטת תל אביב את החוג ללימודי המזרח התיכון בקמפוס החדש ברמת אביב. שמיר היה שגרירה השלישי של ישראל במצרים ושירת בקהיר בשנים 1988–1990. ב-1994 התמנה לשגריר הראשון של ישראל ברבת עמון, בירת ירדן, וכיהן בתפקיד במשך שנתיים.