עוד יום - הסכת

בווינה העט כבר מונפת: הסכם הגרעין 2.0 | עוד יום

על פי כל ההערכות, החתימה על הסכם הגרעין במתכונתו החדשה קרובה מאוד. מיכל רשף מארחת את ד"ר גיל מורסיאנו, מנכ"ל מכון מתווים למדיניות חוץ אזורית, על עקרונות ההסכם החדש לעומת זה הישן, על המחלוקות שעוד נותרו בין המעצמות, איך משפיעה המלחמה באירופה על המו"מ - ומה ישראל צריכה ויכולה לעשות לנוכח המציאות החדשה?
עוד יום
08 במרץ 2022
08:21

יום שבת. הלחימה על אדמת אוקראינה נכנסת ליומה העשירי. כבר כמה ימים שכל מה שבקרמלין מדברים עליו הוא פירוז ודה נאציפיקציה של אוקראינה. העולם כולו מסתכל על המלחמה הזאת ונזכר במאה הקודמת. אבל פתאום, משפט אחד של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, זורק אותנו למאה הנוכחית, ונותן הצצה לשאיפות אחרות, אולי, שיש לרוסיה במלחמה הזאת.

האזינו לפרק בהסכת עוד יום

לברוב דורש מארה"ב ערבויות שהעיצומים שהיא מטילה עליהם עכשיו במלחמה לא יפגעו ביחסים שלה עם איראן. ופתאום, נזכרנו, שבזמן שאנחנו היינו עם העיניים על אוקראינה, בווינה כל הזמן המשיכו לדבר. המשיכו לחתור לחזרה להסכם הגרעין ועכשיו זה נראה כמו עניין של ימים עד שהצדדים ישובו להסכם.

הסכם הגרעין יקום לתחייה - זו כבר נראית עובדה מוגמרת בשלב הזה. אז רגע לפני שזה קורה, רצינו לחזור אחורה, להבין מה היה המצב לפני ההסכם, מה קורה עכשיו, איך המלחמה באוקראינה קשורה לכל הסיפור, ומה ישראל עוד יכולה לעשות, אם בכלל. מי שיעשה לנו סדר הוא ד"ר גיל מורסיאנו, מנכ"ל מכון מתווים למדיניות חוץ אזורית.

היום כבר לא מדברים על יכולות איראניות אלא על מוטיבציה איראנית - מדינת סף גרעינית לכל דבר, הם צברו ידע איך מעשירים אורניום באיכות של פצצה

תקציר הפרקים הקודמים

הסכם הגרעין הקודם שנחתם בין איראן למערב ב-2015 נועד לבצע הקפאה של פרוייקט הגרעין האיראני והארכת זמן הפריצה של פצצה גרעינית, למקרה שבטהראן מחליטים להפר את ההסכם. המטרה המהותית של ההסכם הקודם הייתה לצמצם את כמות האורניום המועשר שיש באיראן ולצמצם את אחוז ההעשרה של אותו אוראניום. המערב בתרומה הסכים להסיר סנקציות.

> איך לנצח מלחמה? בנט עלול להיכוות ממאמצי התיווך בזירה הבינלאומית

עד הפרישה של ארצות הברית ב-2018, אפשר להגיד בפה מלא שאיראן עמדה, לפחות, בליבת ההסכם. היא צמצמה את מספר הצנטריפוגות. אבל אז הנשיא האמריקני טראמפ מחליט לצאת מההסכם, ומהנקודה הזאת קורה תהליך הדרגתי של הפרת ההסכם על ידי האיראנים.

ומה לגבי היום? לדברי ד"ר גיל מורסיאנו, "ב-2015 השיחה הייתה בעיקר להגביל את היכולות האיראניות להגיע לפצצה. אבל היום אנחנו כבר לא מדברים על יכולות איראניות אלא על מוטיבציה איראנית - איראן היא מדינת סף גרעינית לכל דבר ועניין. יש להם שני שליש מהחומר המועשר עבור פצצה גרעינית, כך שזה בעיקר תלוי בהם אם הם רוצים ללכת לכיוון הזה או לא. האיראנים צברו ידע איך מעשירים אורניום באיכות של פצצה".

ההסכם הנוכחי שעומד על הפרק

המתווה של ההסכם שעובדים עליו בווינה מאוד דומה למה שהיה, אבל יש הכרה שדברים השתנו ואי אפשר לחזור אחורה. אחת המחלוקות בין המעצמות לבין איראן זה מה יקרה עם הצנטריפוגות המתקדמות, שמאפשרים לאיראנים לנוע מהר לעבר פצצה. האמריקנים רוצים לפרק את הכלים האלה. עוד סוגייה היא אילו סנקציות מופרות עבור איזה צעד - ובאיזה סדר כרונולוגי של פעולות.

ואז הגיעה הפלישה לאוקראינה

הפלישה הכוחנית של פוטין לאוקראינה יצרה צומת של אינטרסים במפה העולמית, שכל אחד מושך לכיוון אחר. ברוסיה, ששימשה עד כה גורם מתווך בין איראן למעצמות, סימנו למערכת הבין לאומית - אם תטילו עלינו סנקציות כוללות אנחנו יכולים לפגוע במאמץ שלכם להגיע להסכם גרעין עם איראן.