ליגה ג' 2

"דווקא מתוך המשבר - הגיעו העומק והמשמעות"

היוצר והבמאי רובי אלמליח חוזר לעונה נוספת של ליגה ג' ומספר על ההתלבטויות, ההתרגשות, והתנאי המיוחד שהציב לקיום עונה נוספת
מערכת כאן
10 במרץ 2022
21:07

רובי אלמליח, כיום בן 42, בן שדרות במקור - הוא במאי ויוצר קולנוע תיעודי ועלילתי ומרצה לקולנוע במכללת ספיר (שם גם למד בעצמו). סרטים רבים ופרויקטים תיעודיים שלו השתתפו בפסטיבלים ברחבי העולם ואף גרפו פרסים רבים (ביניהם אפילו האמי הבינלאומי!).

רובי סיפר לנו על המסע הארוך:

"כשהציעו לי לביים עונה שנייה לסדרה ליגה ג׳, סירבתי מיד. אמנם העונה הראשונה התקבלה באהבה גדולה אבל הקשיים הכרוכים בהפקה המורכבת, המעקב הממושך אחרי הדמויות והאירועים, הנסיעות הארוכות מצפון ועד דרום, והשינה מחוץ לבית נמאסו עלי. מה גם שכל המשחקים מתקיימים בימי שישי ובשבת וחוץ מזה, חשבתי לעצמי, מה יש עוד לחדש?

כינסתי את הנבחרת שלי, הצלם רונן קרוק, עורכת התוכן מיטל צביאלי, העורכת עליזה אסקירה והמפיק יואב לשם, והבנו שיש לנו הזדמנות להעמיק ולהביא תמונה רחבה יותר. אם בעונה הראשונה פתחנו את הדלת לעולם של הליגות הנמוכות, בעונה השנייה נוכל להיכנס פנימה - ללשכות של ראשי ערים, לעיסוק בכסף ובפוליטיקה, לתעד את הבעיות שבאמת מעסיקות את תושבי הערים שהקבוצות מייצגות.

החלטנו ללכת על עונה שניה אבל לא ויתרנו על תנאי אחד - רכב מנהלים. הפעם, אמרתי, אין שום סיכוי שנצלם שלוש שנים עם ניסן מיקרה. אחרי עשרות שיחות מקדימות, עלינו לרכב אני ומיטל, והתחלנו לשרוף את הארץ. 60 אלף קילומטר בשלושה חודשי תחקיר, ורונן עדיין לא צילם פריים אחד.

תוך כדי תנועה הבחנו שלקבוצות הערביות יש לא רק יתרון מספרי אלא גם את קהל האוהדים הכי נאמן ומלא תשוקה, ושאצלם, קבוצות הכדורגל משפיעות באופן ישיר על מד האלימות של הילדים ובני הנוער.

כך הגענו לשפרעם, שם חברו ארבעה אנשי עסקים אמידים שכל אחד מהם מייצג את אחת מארבע העדות שמרכיבות את העיר, להקמת קבוצה שתחזיר את שפרעם לימיה הגדולים בעולם הכדורגל. הגענו לשכנתה של שפרעם - עראבה, שגם היא סיפקה כמה מהכישרונות הבולטים בכדורגל הישראלי, שם חברו שני מורים לחינוך גופני לשחקן נבחרת ישראל לשעבר עבד רבאח להקמת קבוצת כדורגל. שתי הקבוצות מהערים השכנות התחרו ראש בראש על עליה לליגה ב', ומשחק העונה ביניהן היה אחת הסצנות הטעונות ביותר שצילמנו.

בנוסף, בחרנו בצפת, שם ראש העיר הנמרץ שוקי אוחנה, החליט להשקיע מיליוני שקלים בבנייה מחדש של מגרש הכדורגל העירוני ואף רתם את מחזיקת תיק הספורט ויקי אלקבץ להקמה מחדש של קבוצת הכדורגל העירונית בהנהגת המאמן יוסי סופר, קבלן עליות ליגה מקומי. הקמתה של הקבוצה העניקה הזדמנות שנייה לשלומי אביסידריס, חלוץ בית"ר ירושלים שנחשד בסחר בסמים ונאלץ לפרוש מליגת העל ולחזור לבית הוריו בקריית שמונה.

היו לנו שלוש קבוצות בטוחות שהתחברנו אליהם ורצינו ללוות, וחיפשנו את שתי הקבוצות הנוספות. ההתלבטות הכי גדולה הייתה לגבי שדרות. אבי פרץ ואפרים סיאדה שליווינו בעונה הראשונה חזרו לליגה ג' עם הקבוצה החדשה שהקימו, הפועל שדרות. מצד אחד הבטחנו לחדש ומצד שני, הלב כל הזמן משך לשם - וכך, הלכנו וחזרנו עד שהרגשנו שיש לנו הזדמנות להעמיק גם את הסיפור של אבי ואפרים האהובים.

היה לי ברור, כמו בעונה הראשונה, שליגה ג' חייבת להביא גם את סיפורן של הנשים בליגה, ספורות ככל שיהיו. בגלל שקיבלנו הזדמנות להעמיק, רציתי לבדוק את האפשרות לספר הפעם גם את סיפורם של השופטים בליגה. האמיצים בשחור, שמגיעים לכל משחק, ובתנאים לא פשוטים משמרים תרבות נפלאה של כדורגל. ביקשתי ממיטל לבדוק מי מהשופטות בליגה ג' תוכל להתאים והיא חזרה עם שם אחד: ספיר בוסקילה מאשקלון. כשהתלוויתי אליה בפעם הראשונה למשחק, הרגשתי שספיר כבר בחרה בי לספר את הסיפור שלה. הבטחון שלה ברצון להצטלם ולחשוף את ההתמודדות הלא פשוטה שלה עם הרצון להתקדם מקצועית ולזכות בתמיכתה של אמא שלה בזוגיות שלה עם אהובתה שלי אסייג מאוד שימח אותי, והדהים את כולנו.

בלב כבד אך שלם ויתרנו על סיפורים נפלאים בירושלים, בקריית חיים, באור יהודה, באריאל, בטירה ובכפר כמא והתמקדנו בדמויות ובסיפורים שבחרנו ללוות - עד שהתחילו להגיע הדיווחים על מגיפה עולמית, שקיבלה את השם קורונה ובתוך זמן קצר השביתה לנו גם את משחקי הליגה וגם את הצילומים.

הרצון להתקדם ולעלות ליגה והמשחקים הם לב הפועם של ליגה ג', לשם מתנקזים כל היצרים והרגשות. בלי משחקים נאלצנו לוותר גם על תיעוד של עונה נוספת, והתכנסנו בחדר העריכה כדי להבין איך אנחנו מתמודדים עם המכה שנחתה עלינו. יום יום הגענו לחדר העריכה ונלחמנו. במבט לאחור, הפרקים ארוכים יותר, דחוסים יותר, קשוחים יותר. הליגה היא אותה ליגה והגיבורים שלה עדיין מרגשים ומצחיקים אותנו כמו תמיד, ועם זאת אי אפשר לפספס את המשבר שעבר על כולנו בשנתיים האחרונות, וחלחל גם אל הסדרה.

דווקא מתוך המשבר הגדול של הדמויות והקורונה, הופיעה לה הסדרה העמוקה והמשמעותית שרצינו, ואנחנו גאים בה מאוד".