הרב אליעזר מלמד, ארכיון
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

אחד מבכירי רבני הציונות הדתית: צריך לקבל ליהדות גם גר "מסורתי"

הרב אליעזר מלמד פרסם דעה החורגת מקו הפסיקה המקובל בעניין הגיור • בטורו השבועי שיפורסם מחר בעיתון "בשבע", כתב כי "אי גיורם של המזדהים כיהודים ומעוניינים להתגייר - גורם לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל ולמצוקה חברתית חמורה"
יאיר אטינגר
09 במרץ 2022
20:15
עודכן ב 20:58

הרב אליעזר מלמד, מבכירי הפוסקים בציונות הדתית, פרסם הערב (רביעי) דעה שחורגת מקו הפסיקה המקובל באשר להליך הגיור. בטורו השבועי שיתפרסם מחר בעיתון "בשבע", כתב הרב מלמד כי "בשעת הדחק, וכדי למנוע נישואים מעורבים, בתי הדין לגיור צריכים לקבל גר, גם אם לא התכוון לקבל עול מצוות אלא לחיות כמסורתי". הרב מלמד תומך בתיקון לחוק הגיור שמוביל השר לשירות דת מתן כהנא.

"אין אפשרות למנוע מנציגי מדינת ישראל לסמוך על דעות אלו, כאשר אי גיורם של המזדהים כיהודים ומעוניינים להתגייר ולחזק את זהותם היהודית - גורם לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל ולמצוקה חברתית חמורה", הוסיף הרב מלמד.

הרב מלמד מזכיר בין היתר את הרב חיים אמסלם, שכתב חיבור הלכתי בנושא גיור ופועל כדיין גיור. הרב אמסלם עצמו כתב לראש הממשלה נפתלי בנט: "לצערנו, הרבנות הראשית לישראל כשלה בתפקידה ובמשימתה הראשונה במעלה, שהיא מניעת התבוללות, נשואי תערובת וטרגדיות משפחתיות. ובעיקר, השבת 'זרע ישראל' לחיק האומה, הורדת מפלס האיבה והשנאה הגואה בעקבות המצב העגום, אשר עשרות אלפים נדחים מלהסתפח בנחלת השם ולהצטרף לעם היהודי". אמסלם הוסיף כי "התנהלותה של הרבנות הראשית לישראל, אינה נכונה, והיא נוגדת את מסורת הפסיקה ההלכתית של בתי דין לאורך כל הדורות, ואף נוגדת את הנהגתה של הרבנות הראשית בעצמה בעבר... עם ביצוע ההליך ההלכתי הנדרש, ברוח המסורתיות היהודית המצויה בלאו הכי במדינה, ניתן לגייר את החפצים בכך".

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי הקואליציה החליטה לאשר את חוק הגיור במסלול עוקף כנסת. על פי הפרסום השר לשירותי דת, מתן כהנא, מתכוון להביא את מתווה הגיור כהחלטת ממשלה בשבועיים הקרובים, מתוך מטרה להקים את מערך הגיור של רבני הערים גם ללא חוק ובאמצעות הצעת מחליטים של הממשלה בלבד.

ההחלטה התקבלה לאחר שיחות רבות שקיים השר כהנא עם השר אלעזר שטרן מיש עתיד ועם ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו. מה שזירז את ההחלטה היו חגיגות הניצחון שנשמעו השבוע מצד המפלגות החרדיות באופוזיציה לאחר ההחלטה לדחות את הדיונים על החוק בכמה חודשים וההבנה שמדובר בסוג של סמל במאבקי קואליציה-אופוזיציה.