אסון מירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

החוק שבדרך: השתתפות בהילולה במירון - רק עם היתר שהייה

פרסום ראשון: המשרד לשירותי דת ומשרד המשפטים ניסחו תזכיר חוק להסדרת ההילולה הקרובה. מי שיימצא במתחם בלי האישור המיוחד ייקנס ב-500 שקלים • לא יהיה אפשר לקיים בהר אירועים נוספים במהלך הילולת ל"ג בעומר
אמוץ שפירא
10 במרץ 2022
06:53

פרסום ראשון: המשרד לשירותי דת ומשרד המשפטים ניסחו תזכיר חוק להסדרת ההילולה הקרובה בהר מירון. בכאן חדשות פורסם הבוקר (חמישי) כי השהייה באתר במהלך ימי ההילולה תחייב היתר מיוחד, ומי שיימצא במתחם בלי היתר ייקנס ב-500 שקלים.

עוד נקבע בתזכיר החוק כי מספר ההיתרים יוגבל וכי השר לשירותי דת יתן היתר אחד בלבד לאירוע הדלקה במירון. לא יהיה אפשר לקיים בהר או בשיפוליו אירועים נוספים במהלך הילולת ל"ג בעומר, אלא אם יתקבל היתר מהמועצה המקומית - לאחר אישור של המשטרה ושל הרשות הארצית לכבאות והצלה. השוטרים יקבלו סמכות למנוע כניסה לאתר ולהוציא ממנו אנשים. בנוסף השוטרים יוכלו להורות על הפסקות הדלקות או אירועים שאורגנו ללא היתר.

בשנה שעברה, ההילולה הגדולה הסתיימה באסון האזרחי הגדול ביותר מאז קום המדינה. 45 בני אדם, בהם נערים וילדים, נמחצו למוות בהר מירון, עת שהמונים נכלאו במעבר צר וארוך שבסופו נבלמה התקדמותם. את ההילולה סיקרו במשדר מיוחד בכאן מורשת, אליו התראיינו בכירי משרד הדתות, גאים בהישג שבקיום האירוע ללא הגבלות קורונה.

בימים אלו פועלת ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון בראשות השופטת בדימוס, דבורה ברלינר, שהייתה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב. היא החליפה את השופטת בדימוס מרים נאור, שהלכה לעולמה. 

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | עוד יום

ממלא מקום המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס מוטי כהן, שכהונתו הסתיימה בתחילת 2021, אמר בוועדה לפני כחודש וחצי כי בחפיפה לכניסתו לתפקיד ובחפיפה עם יציאתו הנושא של אירועי מירון לא עלה. לדבריו, הנושא גם לא צריך לעלות בחפיפה.

כהן אמר כי הלקח שלו מאירועי מירון 2019 הוא שצריך להיות מנהל לאירוע. הוא הוסיף כי אחרי האירוע ב-2020, שנחוג עם מספר קטן של משתתפים בגלל הקורונה, הוא קיים דיון על הפקת לקחים, אך לא יותר מכך. ממלא מקום המפכ"ל לשעבר אמר כי בגלל הבחירות "לא היה עם מי לדבר בתקופה הזו".

מי שולט בהר | עוד יום