-

בית הנבחרים האמריקני אישר מימון של מיליארד דולרים לכיפת ברזל

המימון הוצע כבר לפני כחצי שנה אולם התעכב עד כה בקונגרס. הסנאט צפוי להצביע על חוק התקציב בימים הקרובים ואחרי אישור הסנאט ייחתם החוק על ידי הנשיא והמימון יועבר לישראל
נתן גוטמן
10 במרץ 2022
05:43

בית הנבחרים האמריקני אישר הלילה (חמישי) חוק תקציב רחב היקף הכולל גם מימון בגובה מיליארד דולר להצטיידות בטילים מיירטים למערכות כיפת ברזל בישראל. המימון הוצע כבר לפני כחצי שנה אולם התעכב עד כה בקונגרס. הסנאט צפוי להצביע על חוק התקציב בימים הקרובים ואחרי אישור הסנאט ייחתם החוק על ידי הנשיא והמימון יועבר לישראל. בנוסף כולל החוק גם את הסיוע הצבאי הרגיל לישראל בגובה 3.3 מיליארד דולר וכן חצי מיליארד דולר למימון מערכות הגנה מטילים.

הסיוע המיוחד לכיפת ברזל הפך לנושא לעימות פוליטי. בתחילה התנגדו מספר חברי קונגרס מהאגף הדמוקרטי למימון וגרמו לדחיה של מספר ימים. אחר כך עיכב הסנאטור הרפובליקני ראנד פול את אישור המימון לכיפת ברזל משך חודשים ומנע הצבעה על אישורו בסנאט. כעת, הוכלל הסיוע לכיפת ברזל, כמו גם שאר סעיפי הסיוע לישראל, בתוך חקיקת חירום תקציבית בגובה 1.5 טריליון דולרים שנועדה להבטיח את המשך פעולות הממשלה לפני שיפוג התקציב הקיים בשבוע הבא. החוק כולל גם סיוע חירום לאוקראינה בגובה של כ-14 מיליארד דולר.

שר הביטחון בני גנץ בירך בטוויטר: "‏אני מבקש להודות לבית הנבחרים האמריקאי על אישור חבילת הסיוע הביטחוני לישראל, כולל מיליארד דולר לכיפת ברזל, מתוך מטרה להבטיח את ביטחונה של ישראל ולאפשר לנו הגנה טובה יותר על אזרחינו. תודה מיוחדת לנשיא ביידן על מנהיגותו ותמיכתו הבלתי מתפשרת בביטחון ישראל". 

לפני כחודש יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי עדכנה על המהלך בפגישותיה בישראל. הכספים שיועדו למערכת ההגנה הישראלית היו תקועים מזה כחצי שנה בשל עיכוב בהעברת תקציב הביטחון האמריקני. שר הביטחון גנץ ומקבילו האמריקני לויד אוסטין סיכמו על הגדלת התקציב לכיפת ברזל כבר לאחר מבצע "שומר החומות" בשנה שעברה. סיכום זה אושר גם במהלך ביקורו של ראש הממשלה נפתלי בנט בבית הלבן ובהצהרות פומביות של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן.