הרצוג וארדואן
צילום: כאן חדשות

פסגת ארדואן-הרצוג: ישראל וטורקיה סיכמו על מנגנון למניעת משברים

גורם בפמליית הנשיא: "במקרה של הידרדרות, זה יהיה מנגנון של טלפון מיידי. זה עבד בפרשת אוקנין ויכול לעבוד גם בהמשך. בחדר הסגור ארדואן היה בטון פתוח יותר - אבל אנחנו לא באשליות" • הרצוג: "הביקור ייבחן על פי התוצאות בשטח, הכדור עובר לממשלות"
גילי כהן ועמיחי שטיין, שליחינו לטורקיה
10 במרץ 2022
08:52
עודכן ב 09:59

פסגת הנשיאים בטורקיה: ישראל וטורקיה סיכמו היום (חמישי) על הקמת מנגנון לניהול משברים בין המדינות, במקרה של הידרדרות. לפי הסיכום, מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז ואיברהים קלין, יועצו הבכיר של הנשיא ארדואן, יהיו אנשי הקשר לפתרון מחלוקות עתידיות. "זה יהיה מנגנון של טלפון מיידי. זה עבד בפרשת אוקנין ויכול לעבוד בהמשך גם כן", הסביר גורם בפמליית הנשיא.

הרצוג מסר הבוקר: "דיברנו על מנגנון למניעת חיכוכים. הביקור היה ביקור חשוב בעל מטענים רגשיים בהיסטוריה שבין שתי המדינות ושני העמים. נכנסתי לתהליך שנבחן לאורך כמה חודשים, בצורה מפוקחת ובשיתוף פעולה עם הממשלה. מצאתי מארח שהיה פתוח לדיאלוג אמיתי. ירדנו לפרטים ושוחחנו על שורה של נושאים - שאני כעת מעביר לממשלת ישראל. התוצאות של הביקור ייבחנו על פי תוצאות בשטח".

הדיפלומט מספר אחת | עוד יום

עוד ציין נשיא המדינה כי ישראל "קנתה לה מעמד מרשים באיזור - הסכמי אברהם, השותפות ההלנית". לדבריו, "הפסגה נועדה לשדר מסר של תקווה לכל מי שחושב שאלימות ועימות יביאו למשהו. אני מקווה שמכאן הונחה התשתית. לא שוכחים את העבר - ומסתכלים על העתיד".

גורם בפמליית הנשיא אמר כי חשיבות הביקור היא בעצם קיומו. לדבריו, "הדברים ייבחנו במעשים וכעת הכדור עובר לממשלות". על פי הגורם, הביקור כולו מתואם עם הגורמים השונים, כולל בנט ולפיד. "היו המון דיונים, גם במל"ל, אם ללכת למהלך - והדעה שאומרת 'בואו ניתן למהלך הזה צ'אנס' ניצחה", כלשון הגורם. הוא תיאר כי בחדר הסגור נשמע טון אחר מצד ארדואן, שהיה פתוח יותר לישראל - אך זה הדגיש כי בירושלים לא "חיים באשליות" בנוגע לטורקיה ולמדיניות שלה.

הרצוג והנשיא הטורקי שוחחו גם על נושא הגז והן על יחסי הסחר בין המדינות. גם המצב בסוריה עלה במהלך השיחה, ולדברי הגורם, זה "מטריד מאוד" את הנשיא ארדואן. במהלך הפגישה ארדואן הביע תמיכה בהסכם הגרעין המתחדש ובאפשרות שאיראן תחזיק בתוכנית גרעין אזרחית.

בשולי הפגישה, הרצוג עדכן את הנשיא ארדואן כי גם נתניהו חלה בקורונה. גורם בפמליית הנשיא ציין כי יש השפעה לחילופי הממשלות על חידוש הקשר בין המדינות.

גרעין 2.0 | עוד יום

עם שובו לישראל, הרצוג צפוי לשוחח עם בנט ולפיד כדי להעביר את עיקרי הדברים שעלו בפגישה עם ארדואן. עוד הלילה שוחח הרצוג עם לפיד בנוגע למחלוקת שנוצרה עם ההודעה על ביקורו של שר החוץ הטורקי בחודש הבא בישראל. הביקור, אמר גורם בפמליית הנשיא, לא נקבע עדיין בלוח הזמנים ועלה רק בדרג נמוך - אך הייתה טעות בכך שהנשיא הרצוג אמר בקולו כי הביקור יתקיים בחודש הבא.

כמו שפורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11, פעילותה של חמאס בשטח טורקיה עלה במהלך השיחה - והנשיא הרצוג חזר על הבקשה הישראלית לפעול נגד פעילות חמאס משטח טורקיה. חלק נכבד מהשיחה עסק במלחמה באוקראינה. ארדואן צפוי לדבר היום בשעות אחר הצהריים עם הנשיא ביידן, לשיחה שצפויה להתמקד בנושא. ביום שני הוא עתיד לפגוש את קאנצלר גרמניה אולף שולץ - גם הוא איש מפתח בניסיון להביא לרגיעה במלחמה.

בתוך כך, הנשיא הרצוג שוחח עם כמה מראשי המפלגות לפני נסיעתו. בין היתר דיבר הרצוג עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, על הפגישה עם ארדואן. היום נפגשו בני הזוג הרצוג עם נציגי הקהילה היהודית בבית הכנסת "נווה שלום" באיסטנבול, טרם המראתם לישראל.

החתן מאיסטנבול | עוד יום 

המהלך הרגיש של ישראל לחידוש היחסים עם הטורקים זוכה באופן כמעט מלא לקונצנזוס, זאת למרות האמירות החריפות של ארדואן נגד מדינת ישראל בעבר ותמיכתו הפומבית בחמאס.

גם לטורקים יש בקשות מישראל: הנשיא ארדואן העלה בקשה בשיחתו עם נשיא המדינה הרצוג, לקדם את פרויקט צינור הגז בים התיכון דרך טורקיה, שנועד להעביר גז לאירופה. בימים האחרונים נפגשו גורמים טורקיים עם גורמים אמריקניים כדי לנסות לרתום אותם למהלך הזה.

לדברי הגורמים הטורקיים, מדובר בדרך האידיאלית להוריד את התלות של אירופה בגז הרוסי. עוד דווח הערב כי בחודש הבא צפוי להגיע לישראל שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו. על פי הדיווח גם שר האנרגיה הטורקי פאתיח דונמז יגיע בקרוב אף הוא לביקור בישראל.