מאגר הגז לווייתן, ארכיון
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

מנכ"ל ניו-מד אנרג'י: אין סיכוי לצמצם בתוך שנה את אספקת הגז הרוסית לאירופה

המנכ"ל מקבוצת דלק קידוחים הסביר שמדובר בתהליך שייקח שנים ומצריך השקעות של מיליארדים. בריאיון בכאן רשת ב הוסיף יוסי אבו: "חלקה של רוסיה באספקת הגז לאירופה הוא דרמטי"
משחקי הכיס
10 במרץ 2022
13:46

מנכ"ל ניו-מד אנרג'י, יוסי אבו, הסביר היום (חמישי) בריאיון לשאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן רשת ב כי הכרזת האיחוד האירופי על רצונו להיפטר מהתלות בגז הרוסי בתוך שנה היא חסרת סיכוי. "כדי לייצר תחליפים, אנחנו מדברים על תהליכים הרבה יותר ארוכים משנה שנתיים, אלא של ארבע וחמש שנים קדימה. כמובן יש לזה עלות משמעותית, כי מדובר בתשתיות חדשות", אמר אבו בריאיון.

האזינו לריאיון המלא עם יוסי אבו בכאן רשת ב

"אי אפשר ביום אחד, בשנה אחת, להחליף 120 BCM (אמת המידה המקובלת למדידת נפח הגז במיליארדי מטרים מעוקבים) של גז טבעי. זה תהליך של שנתיים שלוש קדימה, וזה מצריך השקעות של מיליארדים. חלקה של רוסיה באספקת הגז לאירופה הוא דרמטי. הגז הטבעי משמש 75% מייצור משק החשמל בישראל והמצב באירופה דומה. יש מדינות שלחלוטין נשענות על הגז הרוסי", אמר אבו ונתן כדוגמה את טורקיה, שלדבריו, 50% מייצור החשמל בה מבוסס על הגז מרוסיה.

על האפשרות לייצא גז ישראלי לטורקים אמר אבו, שחברתו, מקבוצת דלק קידוחים של יצחק תשובה, המחזיקה במאגר הגז לוויתן, כי "זה שוק מאוד רלוונטי עבורנו". השוק הטורקי מאוד גדול, 50 BCM, במרחק של 500 קילומטר צינור מאיתנו. זה מגרש משחקים אחר מהשוק היווני, שמרוחק 1,100 ק"מ מאיתנו, והוא שוק של 5-4 BCM בשנה". 

עוד ציין אבו כי זו עסקה כלכלית מאוד רלוונטית שיש לה אלמנט גיאו-פוליטי מאוד מורכב. "בתשתיות אתה לא יכול להיות תלוי במדד המגנומטרים בירושלים. במצרים חברנו לממשלת מצרים שהשקיעה איתנו יחד בצנרת מאות מיליוני דולרים. לבנות עסקה עם טורקיה זה צריך להיות מאוד דומה למה שנעשה עם המצרים. שממשלת טורקיה תשים כסף ממשלתי טורקי - אז אתה יודע שלעסקה הזו יש שרידות".

אבו התייחס בריאיון לעתודות הגז של ישראל ואמר כי בלי חיפושים עתידיים, יש לישראל מעלה מ-1,000 BCM, זאת כאשר השוק הישראלי צורך בשנה BCM 12. "גם אם מסתכלים 30 שנה קדימה על הצרכים של מדינת ישראל - צריך 400 BCM. יש 600 שכדאי ורצוי לייצא אותם. כי אתה לא יודע מה תהיה הטכנולוגיה לייצור חשמל בעתיד", סיכם.

קודם לכן התראיינה לתוכנית "נוביקסון" בכאן רשת ב שרת האנרגיה, תמר זנדברג. בנושא העלייה הצפויה במחירי הגז והנפט, אמרה על התלות של העולם בגז ובדלק הרוסיים כי זהו אחד הלקחים שהעולם צריך ללמוד מהמלחמה באוקריאנה: "התודנתיות של הגז והנפט מטלטלות את עולם בשנתיים האחרונות. אחד הלקחים הוא שהעולם צריך להאיץ את המעבר לאנרגיות מתחדשות ומחוייבות למאבק במשבר האקלים. לישראל יש גז לתקופת המעבר, אבל היא לא פטורה מהמשחק הזה. בטווח הקצר יהיה שימוש עולמי בגז. בקרן העושר, אליה הופנו הרווחים, הצטברו כמה מיליונים בודדים בלבד. זה לא הוכיח את עצמו", טענה.

האזינו לריאיון המלא עם השרה תמר זנדברג בכאן רשת ב