-

קמח ופלדה: עוד חברות מעלות מחירים

אחרי רב בריח, "יהודה פלדות" הודיעה על העלאה של כ-500 שקלים לטון פלדה. חברת הטחנות הגדולות של א"י חיפה מעלה את מחירי הקמחים שלה בכ-15%: "הנמלים ברוסיה ואוקראינה נסגרו"
דנה ירקצי
10 במרץ 2022
15:01

המלחמה באוקראינה ועליות המחירים | אחרי רב בריח שהודיעה על התייקרות של 10% ו-12% במוצריה, גם קבוצת "יהודה פלדות" שלחה לקבלני הבניין הודעה על העלאה של 20% במחירי הפלדה (כ-500 שקלים לטון) החל מהיום, בשל עליות מחירי הברזל בעולם. קבלנים בענף מסבירים כי "יהודה פלדות" נחשבת לאחת מספקי הברזל הגדולים בענף, אך היא לא היחידה שהודיעה על עליות מחירים, אלא גם ספקים נוספים, כמו נוימן, פקר ואחרים.

רב בריח הורתה לאנשי המכירות שלה לא לחתום על הסכמים עד התבהרות המצב, על מנת לא לגרום להתחיבויות לספק סחורות שלא יוכלו לעמוד בהן. גורמים בענף אומרים כי במידה ולא תהיה אספקה של חומרי פלדה וממ"דים, ייתכן שיהיו עצירות של בנייה באתרים שונים.

מוקדם יותר היום הודיעה חברת הטחנות הגדולות של א"י חיפה, יצרנית קמח גדולה באזור הצפון, כי גם היא מעלה את מחירי הקמחים שלה בכ-15%. לדבריהם, אחרי פסח אף תהיה עליית מחירים נוספת. במכתב ששלח מנכ"ל החברה, מנחם גרייבסקי, נכתב: ״בשל המצב, הנמלים ברוסיה ואוקראינה נסגרו וכניסתן ויציאתן של אוניות עמוסות חיטה, תירס וסחורות אינה מתאפשרת, וממילא ההגעה שלהן מתבטלות. שני חוזים של אוניות כבר בוטלו בטענה של כוח עליות והסבו לנו נזקים עצומים. נאלצנו לרכוש חיטה באופן מיידי במחירים מופקעים כבר עכשיו". סיבות נוספות לדבריו הן העליות במחירי האנרגיה והתובלה: "במשך תקופה ארוכה אנחנו סופגים את עליית המחירים שנגרמת מהעליות במחירי הנפט, מחירי ההובלה הימית, הלחץ על הנמלים ותשלומי פיגורים".

אמש הודיעה יצרנית הקמח הגדולה בישראל, "שטיבל", כי היא מעלה את מחירי הקמח, ובכך הצטרפה לחברת "קמח ישראל". לדברי "שטיבל", אם שוק הסחורות לא יתייצב – צפויה עלייה נוספת של עשרות אחוזים במחירי הקמח, שתביא לעלייה במחירי הלחם, המאפים, הפסטה והדגנים.