פעוטה בגן

מכת מדינה: חמישה מקרי התעללות בגני ילדים - תוך שבוע

התלונה ביישוב חבר הוגשה לפני שלושה שבועות, אך הסייעת נעצרה רק אתמול • חקירות בחשד להתעללות ואלימות כלפי פעוטות נפתחו גם בחדרה, מעלה אדומים ומבשרת ציון | האזינו להקלטות שהביאו למעצר בחדרה
חן ביאר, ורד פלמן ואורלי אלקלעי
10 במרץ 2022
16:38
עודכן ב 22:49

חמישה מקרי התעללות תוך שבוע: התלונה נגד הסייעת החשודה באלימות כלפי פעוטות במעון שבו עבדה ביישוב חבר הוגשה לפני כשלושה שבועות, באמצע החודש שעבר, ולמרות זאת רק אתמול נחקרה לראשונה ונעצרה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (חמישי) כי רק לאחר פניית גורמי מקצוע הקשורים למערכת החינוך החלו מעשי חקירה ממשיים. מעצרה של הסייעת הוארך עד יום ראשון ומחר ידון בית המשפט בבקשה להאריך גם את מעצר מנהלת המעון. עוד פורסם בחדשות הערב ההקלטות הקשות שהביאו למעצר הסייעת, החשודה בהתעללות בגן בחדרה. 

צפו בכתבה מחדשות הערב בכאן 11

מוקדם יותר היום מנהלת גן פרטי באור עקיבא ושלוש מטפלות נעצרו בחשד להתעללות בפעוטות. תלונה על המוסד הוגשה בסוף השבוע שעבר, ולאחר צפייה בתיעוד מצלמות האבטחה וחקירת הצוות הוחלט לעצור את החשודות, בנות 58-38 תושבות העיר בגין עבירות אלימות. 

ארבעה מקרים נוספים של חשד להתעללות בילדים ופעוטות במוסדות טיפול התגלו השבוע. הבוקר נחקרה גננת בגן במעלה אדומים, בשנות ה-50 לחייה, בחשד להתעללות בילדים. מעצרה הוארך עד יום שני. מקרה נוסף התרחש במעון ילדים ביישוב חבר שבחבל תענך. סייעת, בשנות ה-50 לחייה, שם נעצרה בחשד להתעללות ומעצרה הוארך עד יום ראשון. היום נעצרה גם מנהלת המעון, תושבת מושב רם-און בת 50.

בנוסף, שלוש תלונות על התעללות בגן בחדרה נחקרות במשטרה. זאת, לאחר שאחת האמהות הניחה מכשיר הקלטה בתיק של ביתה. הסייעת נחקרה באזהרה ושוחררה בתנאים מגבילים. ההורים מתלוננים על כך שהמשטרה מתמהמהת בחקירה - מה שמאפשר לגן להמשיך לפעול כרגיל. בנוסף טוענים ההורים כי בעלת הגן משבשת את החקירה.

בתגובה מסרה משטרת ישראל: "אנו רואים בחומרה כל התעללות ופגיעה בחסרי ישע ובהתאם, כל תלונה המתקבלת בהקשר זה נבדקת ונחקרת ביסודיות, במקצועיות וברגישות במטרה להגיע לחקר האמת".

בתחילת השבוע נעצרו שתי מטפלות בחשד להתעללות במעון ויצ"ו במבשרת ציון. על פי החשד, שתי הנשים, העובדות במעון לגילאי שנה וחצי עד שלוש, נהגו באלימות כלפי הילדים, בין היתר בדחיפות, הטחות, משיכות בידיים ובשיער. בימים האחרונים ניהלה המשטרה חקירה סמויה, במהלכה נתפסו תיעודים ממצלמות האבטחה במקום וראיות נוספות, ונגבו עדויות.

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי יסמין אבו חלף, אחת המטפלות שנעצרו, חשודה גם באלימות כלפי ילדיה עוד מחודש אוקטובר - ועדיין המשיכה לעבוד במעון עד למעצרה. התיק נמצא בבחינת הפרקליטות. חוק הפיקוח על מעונות היום אוסר על העסקת אדם שיש נגדו תיק פלילי תלוי ועומד בלי לקבל אישור מיוחד, בארגון ויצ"ו לא ידעו על החשדות עד לפניית כאן חדשות.

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד פועל במלוא השאת כדי להבטיח את מוגנות הפעוטות, ובד בבד לוודא שהם יקבלו טיפול חינוכי מסור, מקצועי ואוהב. לשם כך, המשרד מקדם שורה של פעולות שיהפכו את מעונות היום למסגרות מקצועיות, ראויות ואיכותיות"