לפיד ועבדאללה

לפיד ומלך ירדן סיכמו לפעול להרגעת המתיחות בירושלים

שר החוץ הישראלי נפגש עם עבדאללה השני בארמונו בעמאן • לפי הודעת משרד החוץ, השניים דנו בסוגיות מדיניות אזוריות ובינלאומיות, בהתקדמות מעגלי הנורמליזציה והשלום • הפגישה נמשכה כשעה, גורמים שמעורים בפרטים מתארים אותה כחמה וכנה
גילי כהן ורועי קייס
10 במרץ 2022
17:48
עודכן ב 18:25

לקראת חודש הרמדאן ולאור הדאגה על מתיחות גוברת בירושלים - שר החוץ יאיר לפיד נפגש היום (חמישי) בעמאן עם מלך ירדן עבדאללה השני. השר לפיד בתום הפגישה: "סיכמנו כי יש לפעול יחד להרגעת המתח וקידום הבנה, בעיקר לקראת חודש הרמדאן וחג הפסח". הפגישה ארכה כשעה ולפי גורמים המעורים בפרטים היא הייתה "חמה וכנה".

לפיד הוסיף כי "היחסים המיוחדים שלנו עם ממלכת ירדן מבטיחים עתיד טוב יותר לילדינו, השלום בינינו הוא לא רק שכנות טובה אלא גם האחריות המוסרית שלנו לשני העמים". שר החוץ לפיד בירך את המלך על חיזוק היחסים ושיתופי הפעולה ושוחח עימו על החשיבות האסטרטגית של יחסי ירדן – ישראל.

פיגוע רביעי בתוך שבוע - חשש מגל פיגועים חדש של חמאס והג'יהאד האיסלאמי לפני הרמדאן. הדיווח של @SuleimanMas1 ב-#חדשותהערב pic.twitter.com/bAXaNBnWt5

— כאן חדשות (@kann_news) March 7, 2022

השניים דנו בסוגיות מדיניות אזוריות ובינלאומיות, בהתקדמות מעגלי הנורמליזציה והשלום והביעו תקווה שהפרויקטים המשותפים של אנרגיה מתחדשת וסחר ישאו פרי. זוהי פגישה שנייה של שר החוץ לפיד עם הוד מעלתו המלך עבדאללה השני.

לפי הצד הירדני, הפגישה עסקה בצעדים שיש לנקוט כדי להתניע מחדש את תהליך השלום. מלך ירדן הדגיש את הצורך להאיץ את המאמצים לכונן שלום צודק ובר קיימא על בסיס פתרון שתי המדינות, באופן שיבטיח את הקמתה של מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים. במהלך הפגישה הדגיש מלך ירדן גם את הצורך לשמור על הסטטוס קוו בירושלים, לשמור על הרגיעה ולבלום כל צעד חד צדדי שיערער את פתרון שתי המדינות. המלך הדגיש בשיחה שכינון שלום בהתבסס על פתרון שתי המדינות הוא המפתח לחיזוק שיתוף הפעולה האזורי. בפגישה נכח שר החוץ הירדני, איימן ספדי, והרל"ש של המלך, ג'עפר חסאן.

שלשום כוחות צה"ל הרסו את בתיהם של שניים מהמחבלים הנאשמים ברצח יהודה דימנטמן, בפיגוע הירי סמוך לחומש לפני קרוב לשלושה חודשים. בכפר סילת אל חרית'יה, צפונית מערבית לג'נין, הכוחות הרסו את ביתו של המחבל מוחמד ג'ראדאת, וקומה בביתו של המחבל ג'ית ג'ראדאת.

במקום נערכו הפרות סדר בהשתתפות עשרות פלסטינים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה. הכוחות הגיבו בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. לפני כחודש נהרס באותו כפר חלק מביתו של מחבל נוסף שנאשם ברצח דימנטמן, וכעת נותר להרוס את ביתו של המחבל הרביעי בחוליה.

בלילה, במהלך ההכנות להריסה, פלסטיני התנגש עם רכבו בג'יפ של משמר הגבול, ופצע באורח קל שני לוחמים. כוח מג"ב עצר את החשוד בדריסה והוא נלקח לחקירה.

בתום הערכת המצב שקיימו ביום שני בערב מפכ״ל המשטרה קובי שבתאי, מפקד מחוז ירושלים דורון תורג’מן ומפקד מג״ב אמיר כהן, אחרי הפיגוע בירושלים, הוחלט כי גזרת העיר העתיקה תתוגבר בעשרות לוחמים ושוטרים בתקופה הקרובה.

עוד סוכם כי במהלך חודש מארס גדוד מג״ב שפועל בעיר העתיקה צפוי לגדול באופן קבוע ב-50 לוחמים ויופעל במהלך כל חודש רמדאן. נוסף לכך הוחלט לתגבר את כוחות המשימה שפועלים במקומות הרגישים בשוטר שלישי במקום שני שוטרים.