מחאת החקלאים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

עימות נוסף עם החקלאים? באוצר שוקלים לבטל או להפחית את המכס על החיטה

יצרניות קמח ישראליות הודיעו על התייקרות מוצריהן ובאוצר רוצים למתן את עליית מחירי מוצרי המזון • כיום, יבואנים יכולים לרכוש חיטה מיצרנים ישראליים במחיר גבוה כתנאי לפטור מהמכס - מנגנון שנועד להגן על החקלאים
ליאל קייזר
10 במרץ 2022
21:14

לאחר שטחנות הקמח הישראליות הודיעו בימים האחרונים בזו אחר זו שהן מייקרות את מוצריהן, במשרד האוצר שוקלים לבטל או להפחית את המכס על החיטה, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת, כדי למתן את התייקרות הקמח בישראל ולנסות למנוע את התייקרות מוצרי המזון. כיום, יבואנים ישראליים נדרשים לשלם מכס של כ-50% על ייבוא חיטה, או לחילופין לרכוש חיטה מיצרנים ישראליים במחיר גבוה יותר כתנאי לקבלת פטור מהמכס. המנגנון נועד להגן על החקלאים הישראליים -  כך שצפוייה התנגדות חריפה למהלך מצד הלובי החקלאי.

חברת הטחנות הגדולות של א"י חיפה, יצרנית קמח גדולה באזור הצפון, הודיעה היום כי היא מעלה את מחירי הקמחים שלה בכ-15%. לדבריהם, אחרי פסח אף תהיה עליית מחירים נוספת. במכתב ששלח מנכ"ל החברה, מנחם גרייבסקי, נכתב: ״בשל המצב, הנמלים ברוסיה ואוקראינה נסגרו וכניסתן ויציאתן של אוניות עמוסות חיטה, תירס וסחורות אינה מתאפשרת, וממילא ההגעה שלהן מתבטלות. שני חוזים של אוניות כבר בוטלו בטענה של כוח עליות והסבו לנו נזקים עצומים. נאלצנו לרכוש חיטה באופן מיידי במחירים מופקעים כבר עכשיו". סיבות נוספות לדבריו הן העליות במחירי האנרגיה והתובלה: "במשך תקופה ארוכה אנחנו סופגים את עליית המחירים שנגרמת מהעליות במחירי הנפט, מחירי ההובלה הימית, הלחץ על הנמלים ותשלומי פיגורים".

אמש הודיעה יצרנית הקמח הגדולה בישראל, "שטיבל", כי היא מעלה את מחירי הקמח, ובכך הצטרפה לחברת "קמח ישראל". לדברי "שטיבל", אם שוק הסחורות לא יתייצב – צפויה עלייה נוספת של עשרות אחוזים במחירי הקמח, שתביא לעלייה במחירי הלחם, המאפים, הפסטה והדגנים.