התקיפה באירביל הלילה

איראן נטלה אחריות על מתקפת הטילים בעיראק

במשמרות המהפכה איימו: "אם ישראל תגיב - נתקוף בעוצמה". הלילה איראן ירתה טילים לעבר הקונסוליה האמריקנית באירביל, לא היו נפגעים באירוע • דיווח איראני: המודיעין סיכל רשת ריגול ישראלית, שגייסה אנשים לפעולות חבלה במדינה
רועי קייס, עמיחי שטיין ורם ברנדס
13 במרץ 2022
00:58
עודכן ב 13:19

משמרות המהפכה של איראן נטלו אחריות על מתקפת הטילים בעיראק הלילה (ראשון) ואיימו: "אם ישראל תגיב - נתקוף בעוצמה". איראן ירתה 12 טילים בליסטיים לעבר הקונסוליה האמריקנית באירביל, בירת החבל הכורדי בעיראק. בתקיפה הלילה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

כמה שעות לאחר התקיפה, סוכנות הידיעות"תסנים" האיראנית דיווחה כי המודיעין האיראני הפיל רשת ריגול ישראלית במחוז מערב אזרבייג'ן באיראן. לפי הדיווח, הרשת גייסה אנשים לפעולות חבלה במדינה. 

בתחילה כלי תקשורת באזור דיווחו שהפעולה באירביל היא תגובה להרג שני קצינים איראנים בכירים בפעולה בסוריה, שיוחסה לישראל בשבוע שעבר. בהמשך ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח שירי הטילים הוא תגובה על פעולות קודמות של ישראל נגד איראן. לפי הדיווח, התגובה האיראנית על הרג שני קציני משמרות המהפכה בסוריה "תגיע בזמנה". 

"הבסיס הישראלי" שהותקף בארביל עיראק לפי דיווחים איראניים

מושל מחוז אירביל, אומיד ח'ושנאוו, אמר כי לא ידוע מה היה יעד המתקפה – הקונסוליה האמריקנית או שדה התעופה. במקביל, דווח על אזעקות שנשמעו בגרין זון בבגדאד הבירה, היכן שממוקמת השגרירות האמריקנית. 

מוקדם יותר, הערוץ "אל-מיאדין" דיווח שהתקיפה באירביל כוונה למתקן מודיעיני וביטחוני ישראלי. כבר בלילה, הפיצו גורמים פרו איראניים מידע על כך שהתקיפה כוונה לשני מתקנים של המוסד. ערוץ הטלוויזיה "כורדיסטן 24" באירביל פרסם תיעוד מהנזקים שנגרמו לבניין בעקבות המתקפה בעיר.

משרד החוץ האמריקני גינה את התקיפה, הביע זעזוע ומסר כי לא נגרם נזק למבנים בקונסוליה. ראש ממשלת עיראק, מוסטפא אל-כאזמי, כתב הלילה בחשבון הטוויטר שלו: "המתקפה הלילה באירביל והפחדת תושביה היא מתקפה על ביטחון עמנו. כוחותינו יחקרו את המתקפה, נהדוף כל פגיעה בביטחון ערינו וביטחון תושבינו". לדבריו, בעיראק עקבו אחר המתרחש לצד ראש ממשלת חבל כורדיסטאן.

אתמול העלתה מערכת הביטחון בישראל את רמת הדריכות בצפון מחשש לנקמה איראנית על הרג הקצינים, מורתדא סעיד נג'אד ואיחסאן כרבלאאי פור, שהיו בדרגה המקבילה לאלוף משנה. במערכי ההגנה האווירית, בחיל האוויר והמודיעין נערכים בשל החשש לתגובה של איראן, שיש לה "חשבון פתוח" עם ישראל. כמו כן, הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, ביצע הערכת מצב עם חזרתו מהביקור בבחריין.


הקצינים האיראניים שנהרגו