שיחות הגרעין בווינה
צילום: רויטרס

גורמים ישראלים: הסכם הגרעין יכול להתעכב בכמה חודשים בגלל התנגדות הרוסים

עוד אומרים בישראל כי התקיפה של איראן לעבר הקונסוליה האמריקנית בעיראק - מקשה על אנשי הממשל האמריקני שתומכים בקו הפשרני מול טהראן
עמיחי שטיין
13 במרץ 2022
20:50

גורמים ישראלים אומרים היום (ראשון) כי הסכם הגרעין עם איראן יכול להתעכב בחודשים בגלל התנגדות רוסיה - ולהפוך ללא רלוונטי. עוד אומרים גורמים ישראלים כי התקיפה של איראן הלילה לעבר הקונסוליה האמריקנית באירביל שבעיראק, "מציבה קשיים בפני אלו בממשל האמריקני שתומכים בקו פשרני מול איראן".

דיפלומטים מערביים אומרים שהמערב מתנגד לדרישות רוסיה במשא ומתן על ההסכם, וייתכן שיחפשו נתיב שיעקוף את מוסקווה לצורך חתימה מול איראן. לפני הדרישות החדשות של רוסיה - איראן ומעצמות המערב כבר הסכימו כמעט על הכול.

הסכם גרעין 2.0 | עוד יום

אתמול צרפת, בריטנה וגרמניה הזהירו את רוסיה שהדרישות שלה להסכם הגרעין עם איראן מסכנות בקריסת הטיוטה שהושגה. בהודעה משותפת של שלוש המדינות, נכתב: ״אף אחד לא רוצה לנצל את המשא ומתן כדי לפרק את הברית שחתמה על ההסכם ב-2015״.

יום קודם לכן אמר שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל כי יש צורך לעצור את השיחות על הסכם הגרעין. בציוץ בטוויטר כתב כי "נדרשת עצירה בשיחות וינה, בשל סיבות חיצוניות. מסמך סופי למעשה מוכן ועל השולחן. כמתאם, אני, עם צוותי, נמשיך להיות בקשר עם כל משתתפי הסכם הגרעין ועם ארצות הברית כדי להתגבר על המצב הנוכחי ולסגור את ההסכם".