בית החולים כפר שאול, 2012
צילום: נועם מושקוביץ', פלאש90

"בית חולים הוא לא בית": התוכנית לצמצום מספר המאושפזים הכרוניים במחלקות הפסיכיאטריות

משרד הבריאות פועל להפחתה בחצי של מספר החולים השוהים בבתי החולים לבריאות הנפש תקופה של למעלה משנתיים. שר הבריאות הורוביץ: פגשתי בביקוריי במוסדות מטופל שהיה מאושפז במשך 30 שנים, זה לא מתקבל על הדעת
דקלה אהרן שפרן
14 במרץ 2022
07:47

פרסום ראשון: משרד הבריאות פועל להוצאתם של יותר ממחצית מהמאושפזים הכרוניים בבתי החולים הפסיכיאטריים – למסגרות ייעודיות מותאמות. כך פורסם בבוקר הזה (שני) בכאן רשת ב. ראש האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות אמרה לכתבתנו כי ניתן להוציא מבתי החולים הפסיכיאטריים כ-500 מטופלים מתוך 880 בני אדם המאושפזים כיום במוסדות לפרק זמן שבין שנתיים לעשרות שנים.

ד"ר טל ברגמן-לוי אמרה כי היא מאמינה שבעתיד ניתן יהיה להוציא גם מטופלים שמצבם מורכב יותר מהמוסדות הפסיכיאטריים - לקהילות משקמות, שמשרד הבריאות פרסם מכרז להפעלתן. היא הוסיפה כי בתי החולים עובדים במסירות אולם אם מטופל מאושפז בבית חולים במשך 10 שנים, כנראה שיש מגבלה מבחינת הטיפול הרפואי בו וניתן יהיה אולי בכל זאת לסייע לו בתוך הקהילה.


שר הבריאות, ניצן הורוביץ אמר כי ישראל עומדת על סף מהפכה בתחום בריאות הנפש. הוא הוסיף כי בית חולים הוא לא בית ומטופלים לא אמורים לגור בו לאורך שנים וכי פגש במהלך ביקוריו במוסדות מטופל שהיה מאושפז במשך 30 שנים, דבר בלתי מתקבל על הדעת.

הורוביץ אמר כי במשך שנים לא השקיעו מספיק בתחום, והוסיף כי לפי ארגון הבריאות העולמי ההמלצה היא כי שיעור התקציב לבריאות הנפש צריך להיות 10% מתקציב הבריאות למדינות מפותחות ו-5% למדינות שאינן מבוססות, אך בישראל התקציב עמד על 4% בלבד. שר הבריאות הוסיף כי הדברים משתנים כעת וכי עליהם להשתנות במהירות לטובת המטופלים.