ניב לובטון
באדיבות המשפחה

פרשת התאבדות ניב לובטון: ערעור הרמטכ"ל נדחה - מפקד הבסיס במצ"ח לא יודח

עוד דחו שופטי בג"ץ את עתירת הורי החייל להורות לצה,ל להעמיד לדין את רכזי המודיעין שגייסו את בנם גם בגרימת מוות ברשלנות
אמוץ שפירא
14 במרץ 2022
16:34

פרשת מות סמל ניב לובטון: בג"ץ דחה היום (שני) את הערעור שהגיש הרמטכ"ל על פסק דינו של בית המשפט המחוזי שקבע כי יש לבטל את ההחלטה להדיח את רס"ן גלעד פרנקן – מפקד בסיס מצ"ח שבו שירתו שני רכזי המודיעין – בשל מעורבותו הנטענת באירועים שהובילו למותו של החייל ניב לובטון.

עוד דחו השופטים את העתירה שהגישו הוריו של סמ"ר ניב לובטון, חניך בקורס מ"כים ששם קץ לחייו לאחר שנעשה ניסיון לגייסו כמקור של המשטרה הצבאית החוקרת על ידי שני רכזים. בני המשפחה ביקשו להורות לצה"ל להעמיד לדין את שני החוקרים גם על גרימת מוות ברשלנות ולא רק על עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת לחוק השיפוט הצבאי.

בהחלטתם קבעו השופטים כי ההחלטה באילו סעיפי אישום יש להעמיד לדין פלילי את רכזי המודיעין נוגעת לדיות הראיות שיש בידי התביעה. "החלטה זו מצויה בליבת הסמכות המסורה בהקשר זה לפרקליט הצבאי הראשי ולא נמצאה עילה משפטית להתערב בשיקול דעתו", כתבו.

בית המשפט ציין כי בשנת 2010 עיגנה הכנסת בחקיקה את סמכותו של בית המשפט לעניינים מנהליים לדון בהחלטות פיקודיות הנוגעות לסיום שירותם של אנשי קבע. עוד ציין בית המשפט כי הגישה הנקוטה על ידו בהקשר זה היא גישה מרוסנת מאוד, מתוך הכרה בכך שהחובה להבטיח את התאמת המשרתים בצה"ל לתפקידיהם, מוטלת על הרמטכ"ל, כמפקד העליון של הצבא. על כן, רק במקרים חריגים ביותר יתערב בית המשפט בשיקול דעתו בכל הנוגע לענייני כוח אדם בצבא. ו"אולם", כך בית המשפט, "המקרה שלפנינו נמנה עם אותם מקרים חריגים, שכן ההחלטה להדיח את פרנקן עומדת בסתירה לנוהל ההדחה הצה"לי שעליו התבססה, וכן לתמונה העובדתית שנפרשה בחקירה ובתחקירים שנערכו לאחר המקרה".

בית המשפט ציין כי קיים פער מהדהד בין התמונה העובדתית שנפרשה בעקבות החקירות והתחקירים הללו, ובין הנימוקים הלקוניים והמשתנים שהוצגו על-ידי רשויות הצבא להצדקת הדחתו של פרנקן. פער זה, כך נפסק, נותר ללא מענה גם בתום ההליכים המשפטיים ומשכך סבר בית המשפט העליון כי אין מקום להתערב בפסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים שקבע כי דין החלטת ההדחה להתבטל.