מל"טים
צילום: אי-פי

דיווח: מאות מל"טים איראניים הושמדו בתקיפה המיוחסת לישראל

ב"הארץ" פורסם כי נגרם נזק כבד בתקיפה המיוחסת לישראל שבוצעה בחודש שעבר • לפי עיתון אל מיאדין המל"טים התוקפים יצאו מהאתר שבו פגעו האיראנים באירביל בשבת • יומיים לאחר מכן פורסם בכאן חדשות כי בישראל נערכים לאפשרות של מתקפת מל"טים
מערכת כאן חדשות
15 במרץ 2022
12:49

בתקיפה אווירית שאירעה באיראן בחודש שעבר נגרם נזק כבד למערך המל"טים של האיראנים, כך פורסם היום (שלישי) ב"הארץ". לפי הפרסום, ההערכה היא שנהרסו מאות כלי טיס ובטהראן מייחסים את המעשה לישראל.  

לפני יומיים תקפו משמרות המהפכה בטילים בליסטיים מבנה באזור אירביל שבעיראק. בעיתון אל-מיאדין, המזוהה עם חיזבאללה, דווח שב-14 בפברואר תקפו שישה מל"טים ישראלים מחנה צבאי בעיר כרמנשאה שבאיראן וכתוצאה מכך נגרמו נזקים חמורים במחנה הצבאי. לפי הדיווח, המל"טים יצאו מהאתר באירביל שהותקף.

בשבת, יום לפני התקיפה האיראנית באירביל, העלתה מערכת הביטחון את רמת הדריכות בצפון – לאחר התקיפה בשבוע שעבר בדמשק שיוחסה לישראל ובה נהרגו שני קציני משמרות המהפכה. באופן חריג אישרו האיראנים ששני ההרוגים משתייכים לכוחותיהם. בהודעה שפורסמה מטעם משמרות המהפכה בכמה כלי תקשורת איראניים נאמר שישראל "תשלם על הפשע שלה". 

"הבסיס הישראלי" שהותקף בארביל עיראק לפי דיווחים איראניים

ב-16 בפברואר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מערכת הביטחון נערכת לאפשרות של מתקפת מל"טים מאיראן ומעריכים שהנסיונות לכך יימשכו. יומיים קודם לכן הופלו בעיראק שני מל"טים ששוגרו מאיראן וקיים חשש שנועדו להתפוצץ בשטח ישראל. גורם מדיני בכיר אמר לכאן חדשות כי "זה כל כך קל לבצע פיגועים עם מל"טים או הפצצות. אז זה סיפור מאוד גדול שאנחנו מתמודדים איתו בכל מיני אמצעים". 

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

בשבוע שעבר פרסם צה"ל כי יירט לפני כשנה מל"טים איראניים שהיו בדרכם מסוריה לישראל. המל״טים, שיורטו על ידי מטוסי אדיר (F-35) בשמי האזור, נשאו בתוכם אקדחים שיועדו למחבלים בשטחי יהודה ושומרון ובעזה. מדובר במל"טים מסוג שהד 197, שמיוצרים על ידי התעשייה הצבאית האיראנית.

לצד ההצלחה המבצעית בתקריות אלה, בחיל האוויר זיהו כשלים בתפקוד הכוחות באירוע האחרון לפני כמה שבועות, בו חדר טיסן של חיזבאללה מאצבע הגליל, הגיע לצפון הכינרת ושב על עקבותיו ללבנון מבלי שהופל. ניסיון יירוט של הטיסן על ידי כיפת ברזל כשל, וגם הפעלת האזעקות באירוע הוגדרה בדיעבד כטעות. בחיל האוויר מסרו כי כחלק מהפקת הלקחים, יידרש שיפור ביכולת הכירורגיות לדיוק בפגיעה בכלי טיס זעירים ואיטיים מעין אלה.