אביהו מדינה, היום
צילום: כאן חדשות

פרס ישראל בתחום הזמר העברי יוענק לזמר והיוצר אביהו מדינה

הוועדה קבעה בנימוקיה: "הביא לפריצת דרך משמעותית במוזיקה הישראלית" • מדינה כתב והלחין להיטים רבים בהם: "הפרח בגני", "כבר עברו השנים", "שבחי ירושלים" ו"תן לזמן ללכת" • רה"מ בנט: "גיבור ישראל, שיצירותיו הפכו ברבות השנים לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית"
דורית אסרף מזרחי
15 במרץ 2022
14:43
עודכן ב 21:11

פרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנת תשפ"ב יוענק לזמר, היוצר והמלחין אביהו מדינה, כך הודיעה היום (שלישי) שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון. בנימוקיה ציינה הוועדה כי "מדינה הביא לפריצת דרך משמעותית במוזיקה הישראלית, על יצירתו המשובחת והאיכותית ומאבקו העיקש ורב השנים". 

ועדת הפרס, בראשותו של יהורם גאון ובהשתתפותם של יוריק בן-דוד, חמוטל בן-זאב ויאיר ניצני, הוסיפה: "אביהו האמין כי חופש הביטוי, חופש היצירה וחופש העיסוק הן מסוג הזכויות והחירויות שחובה להילחם עליהן על מנת לבסס תחושת שייכות ושותפות לכל זרם תרבותי בחברה הישראלית הדמוקרטית המתהווה".

 

ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על הבחירה: "אביהו מדינה הוא גיבור ישראל, שיצירותיו הפכו ברבות השנים לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית. אביהו פילס את הדרך, בנחישות ובנועם, והביא את הזמר הים-תיכוני אל מרכז הבמה הישראלית". 

אביהו מדינה, נולד בשנת 1948 וגדל בשכונת שבזי בתל אביב. הוא היה מראשוני היוצרים המזרחיים שיצאו בקול נגד הדרה של שירים מזרחיים מגופי תקשורת שונים. בתחילת שנות ה-70' החל מדינה לכתוב שירים ושירו "אל תירא ישראל" זכה במקום השלישי בפסטיבל הזמר המזרחי. בתחילת דרכו בעיקר כתב והלחין לזמרים אחרים, והתחיל לשיר רק בתחילת שנות ה-80'. 

מדינה נאבק בסירוב תחנות הרדיו להשמיע אותו: "אני עוסק שנים רבות בזמר הישראלי שמשום מה אתם קוראים לו מזרחי. לא ים תיכוני ולא שום דבר אחר חוץ מאשר ישראלי. צריך שיתייחסו אלי כמו כל יוצר ישראלי שבא מאירופה ומכונה ישראלי. מדוע אני צריך שם מיוחד כשאני דור שלישי בארץ".

לאורך הקריירה הענפה שלו מדינה כתב והלחין מאות שירים. ביניהם להיטים כמו "כבר עברו השנים" ו"שבחי ירושלים", וכמובן הלהיט הגדול ביותר שכתב לזוהר ארגוב – "הפרח בגני", שסימל בשנת 1982 את כניסת המוזיקה המזרחית למיינסטרים הישראלי. בשנת 2015 השיא משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל.