ליברמן

ליברמן: צר לי לאכזב, הורדת יוקר המחיה לא תקרה מהיום למחר

שר האוצר התראיין למשחקי הכיס בכאן 11 והתייחס לרפורמה בייבוא ("המשבר באוקראינה מוכיח כמה חשובה חקלאות איכותית"), למחירי הדיור ("מבחינת ההיצע עשינו את המקסימום") וגם לקליטת העלייה: "עשרות רשויות פנו וביקשו לקלוט עולים" • 17 ח"כים מהקואליציה פנו ליו"ר הכנסת בדרישה לבטל את הצווים של ליברמן
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
15 במרץ 2022
19:11
עודכן ב 19:55

שר האוצר אביגדור ליברמן התראיין היום למשחקי הכיס בכאן 11 והתייחס לרפורמה בייבוא, למחירי הנדל"ן ולאתגרי הקליטה של העולים מרוסיה ואוקראינה. "אין צעד אחד להורדת יוקר המחיה, או הוקוס פוקוס, מי שחושב שככה זה קורה -  צר לי לאכזב", אמר ליברמן. 

שר האוצר ייחס את העלייה במחירי הפירות והירקות לתפוקה נמוכה של החקלאים: "משנת 2000 גידלנו כמות מסוימת. בשנת 2020 זו אותה כמות. האוכלוסיה גדלה ב-47%". ליברמן הוסיף: "המשבר באוקראינה מוכיח כמה חשובה חקלאות ישראלית אמיתית. למשל חיטה. קיבלנו 50% מרוסיה ו-30% מאוקראינה. כרגע אי אפשר לקבל ואין לנו אלטרנטיבה. חשוב שתהיה פה חקלאות אמיתית ובאיכות טובה". 

על החקלאות: "משנת 2000 גידלנו כמות מסוימת. בשנת 2020 זו אותה כמות. באותו זמן האוכלוסייה גדלה ב-47%"

17 ח"כים מהקואליציה פנו הערב  ליו"ר הכנסת בדרישה לבטל את הצווים של ליברמן. שר האוצר הביע ביטחון שהרפורמה שלו לא תיתקל בקשיים משמעותיים בכנסת. "הוכחנו שאנחנו יודעים לריב וגם יודעים לעבוד. העברנו חוקים מסובכים כמו חוק האזרחות וחוק הפנסיות לאנשי קבע", אמר. "עבדנו בשקיפות מלאה תשעה חודשים. זה לא שבאתי ושלפתי מהכיס באישון לילה. כולם ידעו שהרפורמה תגיע". 

על הגעת רשתות שיווק בין-לאומיות: "כשבאים ענקים כאלה, שכל הרשתות הישראליות יחד הן בגודל רבע מהם, תהיה תחרות אמיתית. ותחרות היא המפתח"

ליברמן התייחס לידיעות על הגעתה של של הרשת הצרפתית קרפור לארץ, וסיפר שיש מגעים עם רשת בין-לאומית נוספת: "יחד עם שר החוץ ושרת הכלכלה שלחנו מכתבי הזמנה לרשתות בין-לאומיות. כשבאים ענקים כאלה, שכל הרשתות הישראליות יחד הן בגודל רבע מהם, תהיה תחרות אמיתית. ותחרות היא המפתח". 

ליברמן שלל צעדים מיידים כמו הורדה של המס על הדלק: "המערכת חייבת להתייצב. זו תנודתיות שאני לא זוכר. מחירי הסחורות בטירוף מוחלט. לא זוכר דבר כזה בעולם. חייבים קצת התייצבות כדי לקבל החלטות ולא באמצע שריפה. אנחנו מתמודדים עם הרבה אתגרים בו זמנית. גל עלייה, קורונה, מלחמה באירופה". 

על מחירי הנדל"ן, שהיום פורסם שהשלימו עלייה של 13% בשנה אחת, אמר ליברמן: "מבחינת ההיצע אני חושב שעשינו את המקסימום. אבל תשומות הבנייה כמו מחירי ברזל עולים. זה צונמי עולמי ולא אירוע ישראלי. גם בהשוואה לארצות הברית וגרמניה, שתי מעצמות ובכל פרמטר – מצבנו טוב". 

על עליות המחירים: "זה צונמי עולמי ולא אירוע ישראלי. גם בהשוואה לארצות הברית וגרמניה, שתי מעצמות ובכל פרמטר – מצבנו טוב"

ליברמן התייחס לעלייה הצפויה מאוקראינה ומרוסיה בעקבות המלחמה, ואמר שהממשלה מקבלת פניות מעשרות רשויות בבקשה לקלוט אליהן עולים. "יש כבר פניות מרשויות חזקות כמו אשדוד וראשון להביא אליהן עולים. כרגע יש פחות עולים, אבל הביקוש אליהם עצום". היכן ישוכנו העולים? ליברמן נזכר בחיוך: "התקופה הכי יפה בחיי הייתה כשגרתי בקרוואן של 4 על 11 מטרים"?