נשיא אוקראינה זלנסקי
צילום: אי-פי

גם פוטין ירצה? חשש בישראל ממחאה רוסית על נאום זלנסקי בפני חברי הכנסת

בעוד שפרטי הנאום המקוון של נשיא אוקראניה טרם נסגרו, שגריר רוסיה בישראל ביקש "פגישה דחופה" עם יו"ר הכנסת
עמיחי שטיין
15 במרץ 2022
21:21

בישראל הציעו לשגריר אוקראינה בישראל שהנשיא ולדימיר זלנסקי ישא את נאומו המקוון בפני חברי הכנסת ביום ראשון בערב, אבל טרם התקבלה תשובה להצעה. לצד זאת, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שלישי) כי שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב להיוועד מחר, לבקשתו, ל"פגישה דחופה" עם יו"ר הכנסת מיקי לוי.

על פי ההערכה, יעביר השגריר את מחאתו בעניין הנאום של זלנסקי.  לפי שעה ברוסיה מסרבים להתייחס לעניין. גורמים ישראלים, העוסקים בשאלת נאומו של זלנסקי, העלו אפשרות כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יבקש גם הוא לנאום לפני הכנסת, אם תתקבל בקשתו של נשיא אוקראינה לנאום.

אתמול ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח שוב עם פוטין ולאחר מכן עם זלנסקי. ביום ראשון האחרון בכיר בלשכת נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי אומר בריאיון לכאן חדשות כי "נראה שהרוסים מוכנים לפשרות". הבכיר התייחס בריאיון גם למאמצי התיווך מצד ישראל, ואמר כי ראש הממשלה נפתלי בנט הוא מתווך הגון: "הוא לוחץ על הרוסים שיבינו את המצב".

תיווך כחול לבן | עוד יום

עוד אמר הבכיר כי אין לחץ מצדו של בנט שאוקראינה תקבל את האולטימטום של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "הוא גם יודע שזה לא יקרה", וכי זלנסקי הבהיר לבנט שאוקראינה תילחם: "הדרישות המקוריות של רוסיה בלתי אפשריות". הוא הוסיף כי "היינו שמחים לעוד סנקציות ותמיכה מישראל, אבל אנחנו לא חיים באשליות ומבינים את הסיטואציה".