פסולת הבנייה

הררי זבל: פסולת הבניין נערמת בטבע - והמדינה לא נוקפת אצבע

הבנייה בישראל הולכת ונעשית צפופה יותר ויותר בשנים האחרונות. לצידה, הופכת פסולת הבניין למכת מדינה - יותר משני מיליון טונות של חומרי בנייה מושלכים בשטחים פתוחים והופכים את ישראל למדינה שטופה בזבל פיראטי
יפעת גליק
15 במרץ 2022
22:20
עודכן ב 09:00

יותר משני מיליון טונות של חומרי בנייה מושלכים בשטחים פתוחים והופכים את ישראל למדינה שטופה בזבל פיראטי. מתחת לאף של כולנו נערמים הרים של טיח, בטון וחומרים רעילים. למרות דוחות חוזרים של מבקר המדינה, דיונים בכנסת ואין-ספור תלונות על היעדר פיקוח נראה שעד עכשיו לאיש לא אכפת ובינתיים, הבנייה בישראל רק הולכת ונעשית צפופה יותר ואיתה הפסולת שנזרקת והופכת שטחים פתוחים לערים של זבל. 

יונתן שליטא, תושב כפר ויתקין, הבחין בטיול אחד שערך במושב כיצד הקבלנים בקו של רכבת ישראל סמוך לביתו, משליכים עודפי עפר, יחד עם אשפת בנייה, ומשאירים הכול תחת כיפת השמיים: "פתאום אני רואה הר עצום של זבל, מתכות, פלסטיקים ובטון. הזבל הזה מחלחל לקרקע ומזהם את האדמה החקלאית. פשוט חבל שאף אחד לא עושה עם זה שום דבר". 

יונתן ניסה לקבל תשובות ולא הצליח, והקבלן שמועסק על ידי רכבת ישראל, הסיר אחריות: "מה שהרכבת מטילה עליי אני עושה". לאחר פניית כאן חדשות אל רכבת ישראל, שכבר דרשה בעבר הבהרות בעניין הפסולת בכפר ויתקין, האיץ הקבלן את מלאכת הפינוי, שממש לא הושלמה. 

גלית שאול, ראש המועצה האזורית עמק חפר, בטוחה שהמועצה שהיא עומדת בראשותה לא אחראית על פינוי המפגע הסביבתי: "מישהו מתושבי המועצה אחראי על זה שעברייני בנייה מכל המדינה מגיעים ומלכלכים פה? בעיניי יש מדינה בהקשר הזה, והיא צריכה להיות אחראית. למה זה אחריות של התושבים שלי?" 

בינתיים, אצל הגורמים שאמורים לאכוף את המפגעים הללו, המצב עגום עוד יותר. רפי דבש, פקח מטעם המשטרה הירוקה במחוז ירושלים, מספר כי בצוות שלו שאחראי על כל המחוז, נמצאים ארבעה פקחים בלבד. הקנס שמקבלים עברייני הבנייה, עומד על 3,000 שקלים. "לו היו משלשים ומרבעים את סכומי הקנסות, היה קצת רגוע יותר", טוען רפי. "3,000 שקלים הקבלן עושה ביומיים-שלושה של עבודה, זה לא ממש מזיז לו". 

בישראל יש 38 מקומות יעודיים להטמנת פסולת בניין, אך קבלני השיפוצים, טוענים שזה לא מספיק. "אתה עובד בתל אביב, תיסע עד לסוף ראשון? זה האתר היחידי שיש", תוהה ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלנות השיפוצים. "הם הופכים אותנו לעבריינים, כי לא נותנים לנו פיתרון".