t
-
צילום: נאסר אישתייה, פלאש 90

בתום דיון אצל רה"מ: המסכות יישארו לפחות עד אחרי פסח

חשד לארבעה מקרים של מאומתים לווריאנט חדש • בנט והורביץ דנים בעלייה בתחלואה בעולם • למרות העלייה בתחלואה - במשרד הבריאות מעריכים: ישראל לא לקראת גל שישי
כתבי כאן חדשות
16 במרץ 2022
01:52
עודכן ב 18:00

העלייה בתחלואה: בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט נערכה היום (רביעי) הערכת מצב בהשתתפות שר הבריאות וראשי המערכת. ההחלטה העיקרית שהתקבלה היא שיידחה ביטול חובת עטיית המסכות שתוכנן ל-1 באפריל, עד לאחרי פסח - ואז יידונו בו שוב פעם. 

בדיון נסקרו נתונים על תחלואה בקורונה בעולם ובישראל ונדונו גם המקרים של הווריאנט המשולב שהתגלו בארץ. עוד הוחלט על המשך פרויקט "מגון אבות ואמהות", המשך מבצע החיסונים, תקנת מסנני אוויר בבתי ספר והיערכות לגל נוסף מבחינת מלאי. 

חשד לארבעה מקרים של מאומתים לווריאנט חדש

שני מקרים של מאומתים לווריאנט קורונה משולב, אומיקרון ו-BA2, התגלו בישראל - כך פרסם הבוקר משרד הבריאות. מהמשרד נמסר כי זן זה אינו מוכר עדיין בעולם, והמאומתים התגלו בזכות בדיקת ה-PCR המתבצעת בנתב"ג בכניסה למדינה. צוין כי שני הנדבקים סבלו מתסמינים קלים של חום, כאבי ראש ושרירים ולא נזקקו למענה רפואי מיוחד.

ד"ר אורלי גרינפלד, מנהלת רפואית במטה ההסברה של משרד הבריאות, אמרה לכאן חדשות כי ישנם שני מקרים חשודים נוספים לווריאנט החדש שזוהה בארץ וכעת נמשכות הבדיקות לגביהם. לדבריה כרגע לא נראה שהוריאנט הולך לשנות את כללי המשחק. בנוסף, הסבירה גרינפלד, כי יתכן שהווריאנט נוצר בישראל: "זנים כאלה יכולה להתפתח כאשר בן אדם אחד נדבק בשני הזנים יחד" אמרה.

עם זאת, הוסיפה, "מה שמשמעותי יותר מהזן החדש זה שיש לנו עליה של מקדם ההדבקה. אולי בשבוע הקרוב נראה שהוא עולה מעל אחד וזה מה שצריך להאדיג." לדבריה, במצב הזה צריך להמשיך ולשמור, ולכן "אם דיברנו שבעוד שבועיים נסיר את המסיכות - זה כנראה לא הולך לקרות". גרינפלד הבהירה כי כרגע אין הגבלות חדשות על הפרק.

שר הבריאות: אין שום סיבה להיבהל

שר הבריאות ניצן הורוביץ וראש הממשלה בנט דנים היום בנושא הקורונה. הורוביץ אמר בנושא: "הקורונה תמשיך ללוות אותנו ואנחנו נמשיך לחיות לצידה. בזכות הבדיקת שאנחנו עושים בנתב"ג, זיהינו שני מאומתים של זן משולב, שטרם זוהה בעולם. אנחנו עוקבים ובודקים אבל מה שבטוח גם עכשיו הוא שאין שום סיבה להיבהל, רק להמשיך להיזהר".

בתוך כך, במשרד הבריאות מעריכים כי ישראל לא בפתחו של גל תחלואה שישי, כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11. במשרד כן צופים כי התחלואה בקורונה תמשיך לעלות, לצד עלייה במקדם ההדבקה שעומד כעת על 0.91 וכי המגפה עלולה לעבור למצב של התפשטות - גם בעקבות מסיבות הפורים בשבוע הקרוב. 

עם זאת במשרד הבריאות טוענים כי כרגע ישנה מוגנות נרחבת של מחלימים ומחוסנים, שתמנע התפרצות רחבה, כאשר לפי הערכות החוקרים, כמחצית האוכלוסייה כבר חלתה בחודשים האחרונים - כ-4 מיליון בני אדם. ההערכה היא שההדבקה הצפויה תהיה רק בקרב מי שעדיין לא נדבקו וכרגע אין וריאנטים חדשים שמסכנים את מי שכבר נדבק.

בשבועיים הקרובים צפויים לדון במשרד בשאלה אם להמליץ על חידוש התקנות להמשך עטיית מסכות במקומות סגורים, מכיוון שאלה צפויות לפוג ב-1 באפריל. אתמול נדבקו בישראל כ-5,583 בני אדם, בעוד מספר החולים במצב קשה עומד על 306. שיעור הנבדקים החיוביים עומד על 9.66%.

בתוך זאת, החברות "פייזר" ו"ביונטק" הגישו היום בקשה רשמית למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לקבלת אישור חירום עבור מנת בוסטר שנייה לחיסון נגד קורונה עבור בני 65 ומעלה.