מאפייה בצפת
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הגל הבא: המאפייות מייקרות את הלחם למסעדות ובתי הקפה

מסעדנים מקבלים בימים האחרונים הודעות מספקי המאפים שלהם על התייקרויות במוצרים. מסעדנים העריכו בשיחה עם כאן חדשות שלא יהיה מנוס מלגלגל את ההתייקרות לצרכן
דנה ירקצי
16 במרץ 2022
09:08
עודכן ב 19:18

ביממה האחרונה מאפיות ברחבי הארץ מודיעות למסעדנים, בתי קפה ורשתות מזון מהיר על העלאות מחירים במחירי הלחמניות, הלחם, עוגות ועוגיות בשיעור של בין 5% ל-15%. כך פורסם היום (רביעי) במשחקי הכיס בכאן 11. 

כך למשל נ.מ.ת מאפיות אשדוד שהודיעה ללקוחותיה על העלאת מחירים על מוצריה, ובהם לחמניות ולחמים בשיעור של 14%. או "עוגייה אפייה ביתית" שהודיעה על העלאת מחיר העוגות והעוגיות בשיעור של כ-5%.

שורה של טחנות קמח גדולות הודיעו כבר על העלאות מחירים במחירי הקמח בגלל הקושי לייבא חיטה ותבואות וביטול חוזים מאוקראינה בשל הלחימה. הסיבות לטענתם של המאפיות להעלאות מחירי הלחם, המאפים והעוגות הן עליית מחירי חומרי הגלם, השמן, הסוכר וכן מחיר הקמח שעלה ב-33%.

בעלי מסעדות ובתי קפה קיבלו לאחרונה הודעות על עליית מחירים. מסעדנים שדיברנו איתם מעריכים כבר עכשיו שלא יהיה מנוס מלגלגל את ההתייקרות לצרכן ולהעלות את המחירים על המנות עצמן. הדבר הזה קורה אחרי שבחודש ינואר רשתות בתי קפה כמו ארקפה וקפה קפה כבר הודיעו שיעלו את מחירי התפריט שלהן.

ח"כים מאיימים לחבל בתקציב בשל הרפורמה בחקלאות | זאב קם

הרפורמה בחקלאות וההתנגדות: ח"כים ממפלגות העבודה וכחול לבן מאיימים כי התגובה שלהם להורדת המכסים על פירות וירקות מצד שר האוצר ליברמן ושר החקלאות פורר תבוא לידי ביטוי בתקציב המדינה. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

לדברי הח"כים, המתנגדים לרפורמה בחקלאות, אם שר האוצר לא ישנה את ההחלטה במהלך הפגרה, "שלא יצפה לקבל את תמיכתם בתקציב המדינה". התקציב אמור להגיע להצבעה בקריאה ראשונה לאחר סיום הפגרה בכנסת.

בכוונת השרים לבוא חשבון עם ליברמן ופורר בהצבעות על אישור התקציב אם עד אז הנושא לא ייפתר. מהצד השני, המסר שמתכוונים להשמיע בישראל ביתנו כלפי אותם ח"כים בקואליציה שמתנגדים לרפורמה הוא שיוקר המחייה בישראל יושפע לרעה בגלל ההתנגדותם להורדת מכסים על פירות וירקות. זה יהיה המסר שיאמרו שרי האוצר והחקלאות כדי להפעיל לחץ ציבורי על אותם ח"כים להסיר את התנגדותם לרפורמה.

מנכ"ל משרד האוצר: "ההתנגדות לרפורמה לא אומרת שהיא לא נכונה"

מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, אמר כי אין צודקת מן הרפורמה בחקלאות וכי "ההתנגדות לרפורמה לא אומרת שהיא לא נכונה". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר בלניקוב כי המחירים בישראל הם מן הגבוהים בעולם, ואזרחי המדינה משלמים אלפי שקלים מיותרים בשנה על תוצרת חקלאית. עוד אמר כי המשרד ניהל במשך חצי שנה משא ומתן עם נציגי החקלאים אך זה היה "שיח של חרשים", כלשונו.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות

מנכ"ל האוצר התייחס גם להתייקרות במחירי הדירות, ואמר כי זו קיימת בכל העולם - אך הדבר לא אמור לנחם את אזרחי ישראל. אמש פורסם כי מחירי הדירות בישראל זינקו בתוך שנה ב-13 אחוזים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר בלינקוב כי האוצר עושה פעולות רבות להוריד את מחירי הדירות, ובראשן הגדלת היצע הקרקעות: "המאמצים שלנו עובדים, אמנם לא מספיק כרגע, אך זה ישתפר". מנכ"ל האוצר ציין כי לא הכול תלוי במשרדו. "כשהריבית במשק קרובה לאפס והיקף המשכנתאות הזמינות עצום - מחירי הדירות עולים". להערכתו, בנק ישראל יעלה את הריבית, לא בעוד זמן רב.

ח"כ שוסטר על הרפורמה בחקלאות: "אם יש בעיות בביטחון מביאים שכירי חרב?"

סגן שר הביטחון ושר החקלאות לשעבר, ח"כ אלון שוסטר מכחול לבן, אמר כי הרפורמה בחקלאות היא "מרשם לחורבן של החקלאות" וכי לא התקיים משא ומתן תקין עם החקלאים כפי שהובטח. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" אמר: "אם יש בעיות בביטחון אנחנו מביאים שכירי חרב? החקלאות זקוקה בחלקה גם לייבוא, אבל בחוכמה - בלי לזרוק ובלי לפגוע בתוצר המקומי".

האזינו לריאיון עם ח"כ אלון שוסטר מכחול לבן

עוד הוסיף שוסטר כי "חזות המלחמה באירופה מראה למה צריך לחזק את התוצרת המקומית. אנחנו בעד עקרונות הרפורמה של הפחתת מכסים וייבוא, אבל צריך להתמקד בפרטים - נקודות יציאה ראויות ולאפשר לאותם חקלאים שנחשפים לייבוא להתמודד עם זה".