בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הריבית עלתה בארה"ב - והמשכנתאות בישראל צפויות להתייקר

לראשונה מאז 2018: הבנק הפדרלי האמריקני העלה את הריבית ב-0.25% • עד כה נמנע בנק ישראל מלהעלות את הריבית, למרות האינפלציה שחרגה מטווח היעד • מדד המחירים לצרכן שפורסם אתמול הצביע על אינפלציה שנתית של 3.5% - וההערכות הן שבנק ישראל יעלה את הריבית בעוד כחודש
ליאל קייזר
16 במרץ 2022
20:24

לראשונה מאז 2018: הבנק הפדרלי של ארצות הברית העלה את הריבית ב-0.25% בניסיון להילחם באינפלציה, שמגיעה לכמעט 8%. עד כה נמנע בנק ישראל מלהעלות את הריבית, למרות האינפלציה שחרגה מטווח היעד. בהודעת הריבית בחודש שעבר, כתבה הוועדה המוניטרית של הבנק כי "בחודשים הקרובים יבשילו התנאים להתחיל בתהליך הדרגתי של העלאת הריבית".

מדד המחירים לצרכן שפורסם אתמול הצביע על עלייה של 0.7% בפברואר ועל אינפלציה שנתית של 3.5% - וההערכות הן שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטת הריבית הקרובה בעוד כחודש. ההעלאה צפויה להתגלגל למשכנאות - וההחזר החודשי של מאות אלפי משקי בית צפוי לגדול בבין עשרות למאות שקלים בחודש. 

לפי ההערכות, מדובר בצעד ראשון בהעלאה הדרגתית של הריבית - שצפויה להגיע לכדי 1% בתוך שנה. אז, נראה את החזר הריבית על המשכנתה עולה במאות שקלים בחודש. זה אולי יצנן את שוק הדיור הרותח, כשמחירי הדיור זינקו בחודש אחד ביותר מ-2%, אבל הנטל על משק הבית הישראלי יהיה כבד מאוד.

מחירי הדירות עלו בחודשים דצמבר-ינואר ב-2.1% ביחס לנובמבר-דצמבר ובכך השלימו עלייה של 13.0% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך עולה ממדד מחירי הדירות שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היקף המשכנתאות שנלקחו בחודש פברואר עומד על 11 מיליארד שקלים, ומחירי הנדל"ן צפויים להמשיך לעלות.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.7% בחודש פברואר 2022. מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.9% וב-12 החודשים האחרונים (פברואר 2022 לעומת פברואר 2021) עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.5%. עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים שעלו ב-5.3%, התחבורה שעלה ב-1.9%, תחזוקת הדירה שעלה ב-1.1% ומזון שעלה ב-0.6%.