תעמולה

התעמולה של פוטין: איך נראית המלחמה ברשתות הרוסיות שלא עוברות צנזורה?

תקשורת מלטפת, תמונות ניצחון ובלי אף מילה על החיילים המתים: כך פוטין משווק לתושביו מציאות שבה רוסיה היא הקורבן במלחמה עם אוקראינה
איתמר מאירי
17 במרץ 2022
22:18
עודכן ב 22:54

סרטון קצבי של טנקים אימתניים, רכבים שחורים עם האות Z דוהרים ברחובות ובחורים צעירים מניפים דגלי רוסיה: לרגע אפשר לחשוב שמדובר בפרומו לעוד סרט אקשן הוליוודי - אבל זה בכלל קליפ פטריוטי-לאומני, שנועד להלל את הצבא הרוסי ולשווק לתושבים את ה"מבצע המיוחד", כפי שהם קוראים למלחמה באוקראינה. המסר הרוסי הוא של מבצע מוצדק והכרחי, להגנת המולדת. 

סרטונים כאלה ואחרים מופצים בהמוניהם, כחלק מהתעמולה האגרסיבית של הקרמלין במטרה לשמור על דעת קהל אוהדת. למקרה ותהיתם, החדשות שמשודרות ברוסיה לא דומות כלל למה שמדווח כמעט בכל העולם. אם יש משהו שחשוב לקרמלין להבהיר לעם שלו, הוא שהאשמה מוטלת כולה על הצד השני.

התעמולה הזאת היא מתקפה לכל דבר, והיא החלה עוד הרבה לפני המלחמה, בכל החזיתות. אחד השופרות הראשיים של פוטין הוא ולדימיר סולוביוב, מגיש עם שורשים יהודיים, שנכנס בעצמו לרשימת הסקציות של המערב ומשתמש בלשון בוטה במיוחד.

כשבוחנים כוח לחימה של מדינה, מסתכלים לרוב על הכלים הצבאיים. אבל לרוסיה יש נשק תעמולתי משוכלל אותו טיפחה - הרבה לפני הפלישה האחרונה

כנראה שמשהו בתעמולה הזאת עובד, כי המסר שלה מחלחל. בכל הכבוד לאמיצים שמפגינים נגד המלחמה, רוסים רבים ממוסקווה ועד סיביר יונקים בשקיקה את מה שאומרים בקרמלין ומאמינים שאכן מדובר בפעולה הגנתית הכרחית. לכך תורמת העובדה שהממשל ניתק את המדינה כמעט לגמרי ממקורות מידע חיצוניים.

לתופעה הזאת אין גבולות והיא מגיעה גם לגני הילדים ובתי הספר, כשהאות Z הופכת גם לסמל ההזדהות של העם עם חייליו. אחד הטיעונים המרכזיים של פוטין לפלישה הוא רצח עם, שמתבצע כביכול במזרח אוקראינה, כלפי אזרחים רוסים.

בשנת 2014, לאחר סיפוח חצי האי קרים, הופצה ידיעה מזעזעת שבה חיילים אוקראינים צלבו ילד רוסי בן שלוש. אלא שהסיפור הזה היה מומצא לחלוטין. במקרה אחר, בשנה שעברה, דיווחה התקשורת הרוסית שמל"ט אוקראיני הרג ילד במחוז דונצק. חקירה קצרה מצאה שהילד נפגע ממוקש ישן. וכמובן ישנו סיפור התרסקות המטוס המלזי. רוסיה גרמה לעולם לחשוב שאוקראינה הפילה אותו, אבל חקירה מצאה שהיה זה ככל הנראה טיל רוסי.

כשבוחנים כוח ואמצעי לחימה של מדינה, מסתכלים לרוב על הכלים הפיזיים והצבאיים שעומדים לרשותה. אבל לרוסיה יש נשק תעמולתי משוכלל, שאותו טיפחה ושכללה, עוד הרבה לפני הפלישה האחרונה.

המבצר של פוטין | האזינו להסכת חיות כיס

שלושה שבועות בתוך הלחימה, מניין ההרוגים בשני הצדדים מזנק מדי יום. קשה לדעת עד כמה רחבה באמת התמיכה בפוטין ובמלחמה, אבל לפחות כרגע, הרחוב הרוסי עדיין בשליטה. רבות דובר על שחיקת הכוחות הלוחמים, השאלה היא אם ומתי תישחק מכונת התעמולה הרוסית.