ראיף בדאווי ואשתו אינסאף
צילום: כאן חדשות

פעיל זכויות האדם שוחרר ממאסר בסעודיה - אשתו וילדיו מחכים לו בקנדה

אחרי עשר שנות מאסר - פעיל פוליטי שהטיף לחילוניות וליברליזם שוחרר מהכלא • אשתו לכאן חדשות: "אני אופטימית, יש שינוי בסעודיה" • קידמה? ליברליזם? יום לאחר שחרורו - הודיעו השלטונות בסעודיה על הוצאה המונית להורג של 81 בני אדם
רועי קייס
18 במרץ 2022
02:15
עודכן ב 06:44

לפני יותר מעשור, ראיף בדאווי, היה אחד מחלוצי הזרם הליברלי בסעודיה. באמצעות אתר אינטרנט שהקים ב-2006, הוא ניסה להטיף לחילוניות ומתן חירויות, רעיונות שעד אז נשמעו דמיוניים בממלכה השמרנית - והוא שילם על כך.

מי שהיה בזמנו בן 28 נשפט ל-10 שנות מאסר בנוסף ל-50 מלקות כל שבוע במשך 20 שבועות. הסיבה - ביזוי האסלאם. בדאווי הפך לסמל לדיכוי זכויות האדם והחירויות בסעודיה ואפילו קיבל פרס מארגון "עיתונאים ללא גבולות". בסוף השבוע שעבר הוא שוחרר מהכלא.

יש אישה אחת מאוד מאושרת במיוחד בימים אלה. מדובר באשתו של בדאווי - אינסאף חיידר, שנמלטה מסעודיה עם שלושת ילדיהם לקנדה. בשנים האחרונות היא ניסתה לגרום לקהילה הבינלאומית לסייע לה להביא לשחרורו, שהגיע כמה ימים אחרי שסיים לרצות את עונשו. בשיחה עם כאן חדשות היא סיפרה על שיחת הטלפון הראשונה שקיבלה ממנו אחרי השחרור ועל תחושותיה.

"בכנות, אלה תחושות שאי אפשר לתאר. אנחנו כבר 10 שנים רחוקים זה מזו, אפילו כשאנחנו משוחחים בטלפון אנחנו לא נכנסים לנושאים, כי תמיד מאזינים לשיחות", סיפרה אינסאף. "הוא התקשר אליי ולא היו לי מילים, שכחתי את כל המילים. לא יכולתי לדבר בערבית ולא בצרפתית. כשראיתי את פניו לא יכולתי לדבר, בשבילי זו הייתה הפתעה".

לפני יותר משנה שוחחנו עם אינסאף, לאחר שאחת מפעילות זכויות האדם והנשים המפורסמות, לוג'יין אל-הד'לול, שוחררה מהכלא אחרי שלוש שנות מאסר גם כן בתנאים מגבילים. היא הייתה מחלוצות המאבק להתיר לנשים לנהוג. בזמנו אינסאף אמרה שהיא אופטימית לגבי המצב בממלכה. גם עכשיו על אף שראיף לא הולך להתאחד עם משפחתו וצפוי בשנים הקרובות להישאר בסעודיה, אינסאף נזהרת ואינה מביעה ביקורת כלשהי כלפי השלטונות הסעודיים.

"אני אופטימית כי באמת יש רפורמות ומתרחש שינוי. כלומר, לנשים יש עכשיו מקום בחברה הסעודית. זה ניצחון לראיף. הוא דיבר על זכויות לנשים, על זכות האישה לנהוג ברכב. נכון, איבדנו 10 שנים מהחיים יחד, 10 שנים על לא עוול בכפו. אבל אנחנו גאים בזה שלראיף יש חלק בשינוי הזה".

אז השינוי בסעודיה קיים - אבל רק בחלקו. בעיתוי מעניין, יום לאחר שנודע על שחרורו של ראיף מהכלא, הודיעו השלטונות בסעודיה על הוצאה המונית להורג של לא פחות מ-81 בני אדם שהורשעו בעבירות של טרור, מחציתם מהמיעוט השיעי. חשוב לציין כי בכל שנת 2021 היו פחות מ-70 הוצאות להורג.

אז האם אינסאף מתכוונת להתאחד עם בעלה בסעודיה, או לחכות להגעתו לקנדה? "בעבר תכננתי לחזור לסעודיה, אבל עכשיו הילדים שלי בוגרים. כשעזבתי את סעודיה הם היו קטנים עכשיו הם נערים. לילדים שלי יש מחוייבויות פה, הם לומדים פה. אנחנו רוצים שראיף יצטרף אלינו, לא שאנחנו ניסע אליו", אמרה. "אני מודה לכל מי שעמד לצידי, ושמח איתי על שחרורו של ראיף. אנחנו נמשיך לפעול עד שראיף יגיע אלינו לכאן, לקנדה", סיכמה אינסאף.

אז תם, אבל ממש לא נשלם. ראיף בדאווי נמצא עכשיו במקום בטוח וחופשי - אבל תחת מגבלות. לא סביר שנשמע אותו בקרוב מספר על מה שחווה בכלא הסעודי. עד שהאיסור על יציאתו מהמדינה לא יבוטל - מה שאמור לקרות רק עוד עשר שנים, נראה שהוא ומשפחתו ימשיכו ללכת בין הטיפות, ולהסתפק במה שכבר הושג בתקווה שהאיחוד המרגש ביניהם יקרה בעתיד הקרוב.

וסעודיה? היא הולכת בצעדים קטנים קדימה. בפרספקטיבה שלה זה לא מעט. בפרספקטיבה שלנו זה לא מספיק, בייחוד נוכח ההוצאה ההמונית להורג, שאפילו זקני סעודיה לא ידעו מימיהם.