הרב קניבסקי
-

הרצוג ספד לרב קניבסקי: "צניעותו והנהגתו יחסרו" • בנט: "היה מנהיג אמיתי"

הרב הראשי לאו: כל בני ישראל כואבים והמומים • ראש האופוזיציה נתניהו: עם ישראל איבד תלמיד חכם עצום שהיה חוליה מרכזית בשרשרת מסירת התורה מדור לדור | במערכת הפוליטית סופדים לרב קניבסקי
גילי כהן, יערה שפירא ומיכאל שמש
18 במרץ 2022
15:55
עודכן ב 17:24

איחד את ציבור החרדי, התרחק מפוליטיקה: סיפור חייו של הרב קניבסקי

מותו של הרב קניבסקי: בכל קצוות הקשת הפוליטית הגיבו היום (שישי) ללכתו של אחד ממנהיגי הזרם החרדי-ליטאי. ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לרב חיים קניבסקי, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חרף גדולתו בתורה ובציבור, הרב הקפיד לקבל תמיד בלב פתוח ובמאור עיניים כל אדם. הוא היה מנהיג ציבור אמיתי, אשר מביתו הצנוע בבני ברק הנהיג רבבות מעם ישראל - בחוכמה, ביישוב הדעת, בבקיאות נדירה".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד גם הוא: "‏יחד עם המוני בית ישראל, אני כואב את הבשורה המרה עם עלייתו של גדול הדור ושר התורה, הגאון הרב חיים קניבסקי, לגנזי מרומים. אהבת התורה, צניעותו, ענוותנותו והנהגתו הרוחנית יחסרו לעולם הישיבות ולעם ישראל כולו".

מטעם מפלגת דגל התורה, שהייתה מזוהה עם הרב, נמסר כי "יחד עם כל בית ישראל בארץ ובתפוצות, מבכים מרה את לכתו של ספר התורה החי שעלה בסערה השמימה - יתומים היינו ואין אב. אוי מי ייתן לנו תמורתו". שגריר ארצות הברית בישראל, טום ניידס, הוסיף: "אובדן אדיר".

הרב הראשי, דוד לאו: "עם ישראל איבד את גדול הדור, שתורתו, תפילותיו וברכותיו עמדו לימין כלל ישראל עשרות שנים"

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מסר: "יחד עם כל בני ישראל בארץ ובגולה אנו דומעים, כואבים והמומים עם הסתלקותו לגנזי מרומים של רבם של כל בני הגולה, מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי, זכר צדיק וקדוש לברכה. עם ישראל איבד את גדול הדור, שתורתו, תפילותיו וברכותיו עמדו לימין כלל ישראל עשרות שנים".

‏שר החוץ יאיר לפיד כתב בטוויטר כי הרב "היה מנהיג חשוב ומשמעותי בחייהם של יהודים רבים, אני שולח את תנחומיי להם ולמשפחתו". שר הביטחון בני גנץ הוסיף: "מעבר לגדולתו ההלכתית, היה הרב אדם עם חוכמת חיים עמוקה ממנה התרשמתי במספר שיחות שהיו לי עימו". ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, כתב: "עם ישראל איבד תלמיד חכם עצום, שהיה חוליה מרכזית בשרשרת מסירת התורה מדור לדור. ביתו של הרב בבני ברק שימש מוקד של עלייה לרגל לבני עמנו מכל שדרות הציבור".


השר לשירותי דת מתן כהנא כתב בטוויטר: "כואב על פטירת הרב אשר העמיד תלמידי חכמים רבים והגדיל תורה בישראל במשך שנים רבות". יו״ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ׳, מבר: "‏אבל וכואב עם כל עם ישראל על הסתלקותו של ארון האלוקים, גדול וגאון בתורה ובמידות, מנהיג הציבור הליטאי, הרב חיים קניבסקי".

"עם ישראל איבד תלמיד חכם עצום, שהיה חוליה מרכזית בשרשרת מסירת התורה מדור לדור" 

גם חבר הכנסת אחמד טיבי התייחס למותו של הרב ושיתף כי שיגר תנחומים לחבר הכנסת גפני. "מודע למעמדו הרם מאוד של הרב בחברה החרדית, ולאובדן של משפחתו ושל עמיתיי חברי הכנסת החרדים וקהל תומכיהם", הוא הוסיף.

יו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי, אמרה כי "זהו אובדן עצום ורב להמוני ישראליות וישראלים ואחיות ואחים בתפוצו,ת שנשאו עיניים אל הרב שהיה עבורם מנהיג ומורה-דרך". 

מנהיג הזרם הליטאי בן ה-94 הלך לעולמו היום. הרב התמוטט בביתו בבני ברק ומותו נקבע לאחר מאמצי החייאה, הלוויתו תתקיים ביום ראשון. מאות התאספו מתחת לביתו לפני כניסת השבת. בחודש אוקטובר האחרון אובחן הרב כחולה קורונה, זאת לאחר שכמה מנכדיו ומקורביו נדבקו בנגיף, ולאחר תקופה החלים. 

קניבסקי היה המנהיג הרוחני הבולט בזרם הליטאי של הציבור החרדי הוא פוסק ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים. על אף שהשתייך לזרם הליטאי, רבים היו מגיעים לקבל ברכה מהרב, מה שמקובל יותר בקרב הזרם החסידי. הברכות משכו לביתו תורי ענק שהשתרכו יום-יום לאורך שנים רבות. חרדים מכל הזרמים וגם דתיים וחילונים הגיעו לבקש את ברכתו, ובהם ראשי ממשלה, שרים, ראשי ערים וקצינים בכירים.