-

"מרגישים באירופה": הרי ירושלים השרופים נהנו ממארס מפתיע של גשם וקור

חורף 2022-2021 יסתיים רשמית ביום ראשון, והשבוע הוא העניק לנו מופע פרידה מרשים עם פורים קפוא ושלג במטולה. ההשפעה הכי מרגשת של החורף השנה נרשמה בהרי ירושלים, שבזכות הגשמים התחילו להתאושש משריפת הענק בקיץ ולפרוח מחדש
אורי לוי ושרון וכסלר
19 במרץ 2022
08:53

חצי שנה מאז שריפת הענק בהרי ירושלים בחודש אוגוסט האחרון ונראה כי האזור, שכבר היה נראה כי לא ישתקם מהנזק הרב, עובר לידה מחדש. מופע הפרידה המרשים שמעניק החורף הנוכחי - באמצע חודש מארס, הוביל לפריחה מחודשת בהרים החרוכים, שמקבלים תקווה כי יחזרו לעצמם בעתיד הקרוב. אורי לוי ושרון וכסלר סיירו באזור, ניסו להבין כיצד זה קרה, ושוחחו עם האנשים שנפגעו מנזקי השריפה. 

"אנחנו מרגישים באירופה, גם הנוף נראה אירופאי וגם מזג האוויר קר מאוד", אמר ד"ר עמיר גבעתי, מומחה למדעי הסביבה מאוניברסיטת תל אביב. את הקור הקיצוני באמצע חודש מארס הוא מסביר דווקא דרך ההתחממות הגלובלית: "בגלל שיש התחממות גלובלית אנחנו מקבלים את הקור הזה, בגלל שהקוטב מתחמם הרוחות נחלשות, ואז אוויר קוטבי פשוט יורד דרומה עד אלינו. ככל שכדור הארץ ימשיך להתחמם אנחנו צריכים לצפות לאירועים יותר קיצוניים". 

ביקב של אלי בן זקן, הבעלים של יקב קסטל שספג נזק כבד בגלל השריפה בקיץ, ישנם 35 אלף ליטרים של יין שאי אפשר להשתמש בו: "היין מלא עשן, זה נזק עצום. עם החוסר שיהיה לנו בשוק בשנים הבאות זה בערך עשרה מיליון". 

לא רק היקב של אלי ספג נזק בגלל השריפה - גם חנות ומפעל הנבלים של שושנה הררי נשרפו כליל. היא מספרת כי למרות הנזק הכבד, לא קיבלה סיוע: "במקרים כאלה בדרך כלל הממשלה אמורה לעזור לנו אבל הם אפילו לא אמרו 'צר לנו לשמוע על האובדן שלכם', לא היה לנו ביטוח. הנזק נאמד ב4-5 מיליון שקלים".

"זה היה כבשן, זה קורע לב תמיד", אומר עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע. אך לאור ההתפתחויות האחרונות בשל הגשמים שפקדו את האזור, הוא דווקא אופטימי: "תה שואל את עצמך למה אנשים מאמינים בחיים אחרי המוות -כי אחרי מוות ברור וודאי, פתאום אנחנו רואים שהשורשים מצמיחים ומלבלבים ענפים חדשים. תוך חמש שנים אתה תעמוד מול העץ הזה ולא תאמין שהיה שרוף".