t
הרב קניבסקי
שלומי כהן, פלאש 90

הלוויית הרב קניבסקי בשעה 12:00 בבני ברק, חסימות כבישים החל מ-06:00

ההיערכות להלוויית הרב קניבסקי - מאות שוטרים סביב ארון הקבורה, כוח מוסק לפינוי פצועים יוצב באזור • כביש 4 ייחסם לתנועה ממחלף מורשה ועד למחלף השבעה. שאטלים של רכבות יפעלו מירושלים לבני ברק • כל מוסד חינוכי ללא כוח אדם ילמד מרחוק • דרעי לכאן 11: הייתי בן בית אצל הרב קניבסקי • גפני: מתפללים שההלווייה תסתיים בצורה מכובדת
כתבי כאן חדשות
19 במרץ 2022
08:19
עודכן ב 00:30

היום (ראשון) יובא למנוחות הרב שמריהו יוסף חיים קניבסקי, שהלך ביום שישי לעולמו, בשעה 12:00 בבית העלמין בבני ברק, ובמשטרה החלו להיערך להלווייה ההמונית. לפי הערכות המשטרה, מאות אלפי מתאבלים צפויים להגיע להלווייה. מסכי ענק ומערכות הגברה ייפרשו באזורים נרחבים בעיר. קצין אג"ם מחוז תל אביב נצ"מ שלומי שגיא: "גוש דן עומד מלכת". 

לכל עדכוני מוקד התנועה של כאן חדשות

משרד החינוך פרסם הודעה, לפיה "בבתי הספר בהם יהיה מחסור בכח אדם, תתקיים למידה מרחוק". כך גם בגנים שלא ישיגו גננת מחליפה. כמו כן לא יתקיימו הסעות ובבתי הספר בהם לא יהיו לימודים פיזיים יידחו מבחנים. עובדי המדינה המתגוררים או עובדים באזור קיבלו הנחיה לעבוד מביתם. אוניברסיטת בר אילן תקיים לימודים מקוונים בלבד. 

במגן דוד אדום מבקשים ממי שעלול להזדקק לסיוע רפואי - בין היתר נשים בסוף ההריון שצפויות ללדת וחולים כרוניים, ככל הניתן לא להימצא באזורי העומס הצפויים בשל מסע הלווייה - זאת בשל הצפיפות שעלולה לעכב הגעת אמבולנסים. בית חולים מעייני הישועה בעיר יתוגבר וקופות החולים בה יתנו מענה ללא קשר להשתייכות לקופה מסוימת. מלאי הדם בבנקי הדם של בבתי החולים יתוגבר גם הוא. 

צה"ל הודיע שרק משרתים חיוניים יידרשו להגיע לבסיסי השלישות ותל השומר. צווים ראשונים וגיוסים בבסיס מיט"ב יידחו. מסוקים עם צוותים של 669 של צה"ל יהיו בכוננות באצטדיון רמת גן, ממנו יפנו פצועים אפשריים, יחד עם פלוגות של אלונקאים שיסייעו לכוחות החירום בהלווייה. חיל האוויר יסייע למשטרה בצילומים מאוויר של כטב"מים של ההלווייה וצירי התנועה. המשטרה תשתמש לראשונה בתקשורת לווינית במהלך מבצע הלוויה. 

מחוץ לבני ברק יוקם טרמינל שיוכל להכיל אלפי אוטובוסים. כ-3,000 שוטרים צפויים לאבטח את מסע ההלוויה. במשטרה נערכים גם לאירוע רב נפגעים, וכוח מוסק של חיל האוויר ייערך באיצטדיון רמת גן לפינוי פצועים במקרה הצורך. נצ"מ שגיא מסר כי לא תתאפשר הגעה של יותר מ-1,500 אוטובוסים לאירוע: "יש לנו מספרי תפוסה לשטח. המשטרה תסגור את שטח הלוויה כשתתמלא התפוסה".

רכבת ישראל תפעיל החל מחצות הלילה ועד 05:30 לפנות בוקר מערך רכבות בנסיעה ישירה מתחנת נבון בירושלים לתחנת בני ברק, בשיטת שאטלים. משם יפעלו באותה שיטה אוטובוסים לרחוב רבי עקיבא בעיר. קווי האוטובוס 350,355,356,401 ו-422 של אפיקים יפעלו עד מחלף גבעת שמואל קוקה קולה בכביש 4 בלבד. חלק מנסיעות הקווים מבני ברק לכיוון דרום ולירושלים לא יפעלו החל מ-09:00.

בזק"א יעמידו מכלי מים ברחוב חזון איש ובסמוך לבית הקברות, וקוראים לציבור להביא איתם בקבוקי מים. "מדובר בפיקוח נפש, אנו בתפילה שהאירוע יסתיים ללא אירועים חריגים חס ושלום", נמסר מהארגון.

חסימות הכבישים והצירים - החל מהשעה 06:00 :

הנחיות המשטרה לציבור:

מי היה הרב חיים קניבסקי? | האזינו להסכת "עוד יום"

הרב קניבסקי, אחד משני מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, הלך אתמול לעולמו בגיל 94. הרב התמוטט בביתו בבני ברק ומותו נקבע לאחר מאמצי החייאה. מאות התאספו מתחת לביתו לפני כניסת השבת.

"בואו ניקח צעד אחורה"

הרב אביגדור חיות, שניצל מאסון מירון ושכל בו את בנו ידידיה, קרא לציבור שמתכוון להשתתף בהלווייה: "בואו ניקח צעד אחורה ולא נחזור על מראות מזעזעים שראינו במירון. ניתן לכל אחד את המרווח שלו, ניתן לשני קצת לזוז, לנשום, ובעזרת ה' נסיים את מסע ההלוויה בשלום". בפורום שמאגד משפחות מהאסון קראו לציבור ולמשטרה לעשות הכול כדי למנוע חזרה על הטעויות. "מיליון איש בהלוויה בשטח קילומטר אחד בלבד זו סכנת נפשות אמיתית", מסרו, וקראו למשטרה: "לפעול ‏בלי גדרות, בלי מחסומים, בלי מדרגות, ובלי מעברים צרים".

גפני: מתפללים שההלווייה תסתיים בצורה מכובדת

יו"ר יהדות התורה משה גפני דיבר אתמול עם כאן חדשות מחוץ לבית הרב: "הוא היה קדוש מרחם, כל חייו היו לימוד תורה". גפני הוסיף: "קורא לציבור לשמור על הסדר, מתפללים שההלווייה תסתיים בצורה מכובדת". ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי הגיעו הלילה לבית הרב.

דרעי אמר בריאיון לחדשות השבת: "הוא היה הרב שלי. קרוב ל-35 שנה הייתי בן בית אצלו. הרב לא היה שייך לאף חוג, בארץ ובחו"ל הרגישו שהוא הכתובת המרכזית. כך הרגשתי וכך נהגתי, בלי קשר לכך שיש לנו בש"ס את מועצת גדולי התורה".

גורם בעיריית בני ברק טען הלילה כי המשטרה מערימה קשיים על סידור ההלווייה, אולם לאחר מכן הגיעו נציגי העירייה להסכמות עם קציני המשטרה - ושעת ההלווייה נדחתה בשעה.

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי שיקמן, משה שטיינמץ, דניאל אלעזר, עקיבא ווייס, ורד פלמן, איתי בלומנטל ושרון עידן