תצוגת טילים באיראן
צילום: אי-פי

גנרל אמריקני: מודאג מהעימות בין ישראל ואיראן

מפקד פיקוד המרכז בצבא ארה"ב: חילופי האש מעמידים חיילים אמריקנים בסכנה פעמית רבות
גילי כהן
19 במרץ 2022
12:02

מפקד פיקוד המרכז של הצבא האמריקני קנת' מקנזי אמר אתמול (שישי) כי הוא מודאג מחילופי האש בין ישראל ואיראן: "הם שמים את הכוחות שלנו בסיכון פעמים רבות, בין אם בעיראק או בסוריה". בהמשך אמר כי הוא "חושב שזה ברור שישראל תנקוט צעדים להגנה עצמית כשהיא מתמודדת עם הפעולות האיראניות. כמובן שאיראן רוצה להשמיד את ישראל".

השבוע תקפו משמרות המהפכה בטילים בליסטיים מבנה באזור אירביל, בירת החבל הכורדי בעיראק. מקנזי התייחס לאותה תקיפה וטען כי היא לא כוונה לעבר ארצות הברית. תחילה כלי תקשורת באזור דיווחו שהפעולה באירביל היא תגובה להרג שני קצינים איראנים בכירים בפעולה בסוריה, שיוחסה לישראל בשבוע שעבר. בהמשך ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח שירי הטילים הוא תגובה על פעולות קודמות של ישראל נגד איראן. לפי הדיווח מדובר בתגובה האיראנית על הרג שני קציני משמרות המהפכה בסוריה "תגיע בזמנה". 

מערכה אווירית חדשה מול איראן - ציר הזמן

• 13 בפברואר: כטב"מ חמוש שוגר לעבר מטרות ישראליות במזרח התיכון. הוא יורט על ידי מטוס F-16 של חיל האוויר האמריקני
• 14 בפברואר: מאות כטב"מים איראניים הושמדו באתר לוגיסטי של משמרות המהפכה בכארמנשה במערב איראן, במבצע שמיוחס לישראל
• 7 במארס: שני קצינים בדרגת אל"מ במשמרות המהפכה נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה
• 13 במארס: איראן תוקפת באמצעות טילים "מתקן ישראלי" באירביל, בירת החבל הכורדי בעיראק

בשבוע שעבר פרסם צה"ל כי יירט לפני כשנה מל"טים איראניים שהיו בדרכם מסוריה לישראל. המל״טים, שיורטו על ידי מטוסי אדיר (F-35) בשמי האזור, נשאו בתוכם אקדחים שיועדו למחבלים בשטחי יהודה ושומרון ובעזה. מדובר במל"טים מסוג שהד 197, שמיוצרים על ידי התעשייה הצבאית האיראנית.