הגעת הרוסים לתחנת החלל
צילום: רויטרס

ההופעה הנועזת של הצוות הרוסי בתחנת החלל הבין-לאומית

צוות קוסמונאוטים רוסים הגיע היום למשימה של חצי שנה בתחנת החלל הבין-לאומית - כשהם לובשים סרבלים בצבעי דגל אוקראינה. אחד מאנשי הצוות הסביר את הבחירה במסיבת עיתונאים: "אגרנו חומר רב בצבע צהוב, אז היינו צריכים להשתמש בזה" • במוסקווה הכחישו מסר: "צהוב-כחול - צבעי האוניברסיטה של הקוסמונאוטים"
רם ברנדס
19 במרץ 2022
16:11

צוות קוסמונאוטים רוסים שהגיע היום (שבת) לתחנת החלל הבין-לאומית, לבש מדים בצבעי דגל אוקראינה, צהוב-כחול - כמה שנראה כמו הבעת התנגדות לפלישה הרוסית למדינה. שלושת הקוסמונאוטים הם הראשונים להגיע לתחנת החלל מאז הפלישה הרוסית לאוקראינה בחודש בעבר. הצוות החדש ישהה בתחנה למשך כחצי שנה.

הרוסים התקבלו בחמימות ובחיבוקים מצד עמיתיהם מארצות הברית, רוסיה וגרמניה. תחנת החלל הבין-לאומית היא מיזם המשותף לרוסיה, ארצות הברית, קנדה, יפן ומספר מדינות אירופיות. במרכזה שותפות אמריקנית-רוסית, הנמשכת זה שני עשורים, חרף המתיחות בין המעצמות.

המדים הרוסיים התקניים הם כחולים, ולפחות אחד מאנשי הצוות נראה לובש אותם לפני ההמראה. לדברי הקוסמונאוט אולג ארטמייב, כשנשאל על-כך במסיבת עיתונאים: "הגיע תורנו לבחור צבע. אגרנו חומר רב בצבע צהוב, אז היינו צריכים להשתמש בזה. זה למה היינו חייבים ללבוש צהוב".

במוסקווה מיהרו להכחיש את הקישור בין צבע המדים לבין תמיכה באוקראינה: "לפעמים צהוב הוא רק צהוב", טענו בסוכנות החלל הרוסית. "חליפות הטיסה של הצוות החדש הן בצבע הסמל של אוניברסיטת באומן במוסקווה, בה למדו שלושת הקוסמונאוטים שהגיעו לתחנה. לראות דגלי אוקראינה בכל מקום זה שגעון".