זלנסקי נואם בפני הכנסת

זלנסקי בפני הכנסת: האדישות הורגת, למה לא הטלתם סנקציות?

שרים בכירים על נאום זלנסקי: "עשה זילות לשואה, ההשוואה הזו מקוממת - שלא יעוות את ההיסטוריה. את חלקה של אוקראינה כולנו מכירים" • מדברי זלנסקי: "אנחנו מבקשים מכם עזרה, האדישות הורגת. ניתן לתווך בין המדינות, אך לא בין רע לטוב"
כתבי כאן חדשות
20 במרץ 2022
08:29
עודכן ב 19:52

נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי נאם הערב (ראשון) בפני חברי הכנסת באמצעות הזום ומתח ביקורת קשה על המדיניות הישראלית. "אנחנו מבקשים מכם עזרה, האדישות הורגת. ניתן לתווך בין המדינות, אך לא בין רע לטוב", אמר נשיא אוקראינה. בכירים בממשלה הגיבו בחריפות לנאום ואמרו כי הוא "עשה זילות לשואה, את חלקה של אוקראינה כולנו מכירים".

בקרב שרי הקואליציה ישנה מחלוקת בנוגע לעמדתם ביחס לנאום. חלקם מצטרפים לביקורת ואומרים כי "לא היה צריך להתייחס כך לנסיונות התיווך ולעובדות סביב השואה". מנגד יש בהם מי שאומרים כי "אפשר להבין אותו. מדובר בקרב חייו. ציפינו לביקורת ובסיטואציה שלו זה הגיוני".


דברי נשיא אוקראינה זלנסקי

"אדוני רה"מ בנט, חברי הכנסת, כל הנוכחים וכל העם הישראלי, מודה לכם מאוד על התמיכה. הקהילות האוקראיניות והיהודיות תמיד היו קשורות זו לזו, תמיד נמשיך להיות זה לצד זה. אנחנו מבקשים מכם עזרה, אפילו אשרות כניסה, מה זה? אדישות? חישובים? או תיווך ללא בחירת צד? האדישות הורגת. חישובים יכולים להטעות. ניתן לתווך בין המדינות אך לא בין רע לטוב.

בישראל יודעים היטב שכיפת ברזל טובה מאוד. אנחנו יודעים שאתם יכולים לעמוד ולהגן על האינטרסים שלכם וגם לסייע לאוקראינים להגן על יהודי אוקראינה. אפשר לשאול רבות למה אנחנו לא יוכלים לקבל מכם נשק, למה ישראל לא הטילה סנקציות על רוסיה - ישראל צריכה לתת תשובות לשאלות הללו ולאחר מכן לחיות איתן"

בג"ץ: לא נתערב במתווה הפליטים

היום דן בית המשפט העליון בעתירה נגד מתווה קליטת הפליטים מאוקראינה שהציגה הממשלה והוחלט שלא להתערב או להחליט בעניינו. זאת, לאור דיון בנושא שייערך בוועדה בכנסת בהמשך השבוע ולאור העובדה שממילא המתווה תקף לעוד כמה ימים בלבד. הדיון הועבר בשידור חי, כחלק מפיילוט השידורים מדיונים בעלי חשיבתו ציבורית בבית המשפט. בראש הרכב השופטים הדן בעתירה, עמדה נשיאת העליון אסתר חיות.

העתירה, שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין תומר ורשה, עוסקת במכסות שנקבעו לכניסתם של הפליטים האוקראינים לישראל. המדינה ערכה שינוי במתווה הפליטים לאחר שהוגשה העתירה בשבוע שעבר והחריגה מהמכסה כ-2,500 קרובי משפחה של אזרחים ישראלים. עוד נמסר כי מדובר בהסדר נושם שייבחן בכל פעם שהמכסה תתמלא, או בכל שבועיים.

מגיש העתירה ורשה אמר בדיון: "אי אפשר מצד אחד לטעון שהם פליטים וצריכים לעמוד בצו הכניסה לישראל, ומצד שני לטעון שהם תיירים ולמנוע מהם זכויות בהתאם". 

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, עמיחי שטיין, תמר אלמוג וזאב קם