בנט, א-סיסי, בן זאיד
צילום: רויטרס

גורמים סעודים על הפסגה בשארם: "חשובה מאוד לעתיד האזור"

בסעודיה אמרו שהיו "מתואמים עם בעלות בריתנו" לגבי מפגש בנט-סיסי-זאיד • רה"מ קידם את הצעתו לפתח מערכת הגנה נגד כטב"מים וטילים ועודכן בדבר הביקור של אסד באמירויות • הערכה בישראל: חתימה על הסכם הגרעין היא החלטה שכבר התקבלה - ותלויה כעת רק באיראנים
רועי קייס
22 במרץ 2022
13:59
עודכן ב 23:23

ראש הממשלה נפתלי בנט סיים בצהריים (שלישי) את ביקורו במצרים, שם קיים פגישה משולשת עם נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, ועם יורש העצר של איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד. ראש הממשלה פנה למנהיגים וקידם את הצעתו לפתח מערכת הגנה נגד כטב"מים וטילים. בנוסף, הוא קרא להם לבנות ברית אזורית נגד איראן. בן זאיד הסביר לבנט את פשר הביקור של אסד באמירויות בשבוע שעבר.

גורמים סעודיים אומרים לכאן חדשות כי מפגש הפסגה המשולש והחריג חשוב מאוד למען העתיד המבטיח של האזור. לגבי שאלת התיאום עם הסעודים, מסתפקים הגורמים באמירה כי "אנחנו מתואמים עם בעלות הברית שלנו באזור", כשהכוונה בין השאר למצרים והאמירויות. כלומר, סביר להניח שהיה תיאום מוקדם. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. 

לפני שבועיים נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ביקר בריאד ונפגש עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. מפגש הפסגה המשולש בשארם התרחש כשברקע זעם רב מצד סועדיה ומדינות אחרות במפרץ על ההתנהלות של ממשל ביידן. אתמול סעודיה בהודעה חריגה מסרה כי היא מתכוונת להפחית את תפוקת הנפט בעקבות המתקפות האחרונות של המורדים החות'ים שנתמכים בידי איראן על תשתיות אנרגיה. זאת אחרי שארצות הברית ביקשה מהם להגדיל את הפקת הנפט כדי לבלום את עליות המחירים ברקע המלחמה של רוסיה באוקראינה.

בכיר ישראלי: התקדמות שיחות הגרעין - הזדמנות להתקרב למדינות המפרץ | גילי כהן

לדברי בכיר ישראלי, דווקא בנקודת הזמן הנוכחית, כשהשיחות בווינה נמצאות לקראת הכרעה, בישראל רואים זאת כהזדמנות להתקרב אף יותר למדינות המפרץ - על פני איראן. לשכת בנט מסרה כי המנהיגים דנו בחיזוק הקשרים בין המדינות וסוגיות אזוריות. גורם ישראלי אישר לכאן חדשות, כי מלבד הסוגיה האיראנית והסכם הגרעין המתגבש, בנט שוחח עם השניים גם על המצב באוקראינה ועל ניסיונות הגישור והתיווך שלו בין הצדדים. אתמול נועד ראש הממשלה עם א-סיסי ובן זאיד בנפרד. 

לשכת הנשיאות במצרים פירסמה כי בפגישה נדונו השלכות ההתפתחויות בעולם בדגש על האנרגיה, יציבות השווקים והביטחון התזונתי. "הנוכחים החליפו את דעותיהם בנגוע לכמה סוגיות אזוריות ובין-לאומיות נוספות", נכתב. בסוכנות הידיעות האמירותית הוסיפ כי הגורמים דנו בחיזוק היחסים בין שתי המדינות, בחשיבות שיתוף הפעולה והשיח כדי להגשים את הצמיחה והיציבות באיזור.

הפגישות תואמו מראש, כשההערכה בישראל היא שחתימה על הסכם הגרעין היא החלטה שכבר התקבלה - ותלויה כעת רק באיראנים. מדובר בחיזוק החזית של ישראל ושל איחוד האמירויות נגד איראן, וגם במסר לממשל האמריקני, כאשר גם במפרץ וגם בישראל מתגברת הביקורת על ממשל ביידן.

כמו כן, גורמים מדיניים אמרו אתמול לכאן חדשות כי ישראל משמשת כמעין מתווכת בין האמירויות לארצות הברית כדי להרגיע את המתיחות בין הצדדים. בוושינגטון זועמים על ביקורו של באשר אל-אסד באמירויות, ורואים בכך התגרות, כיוון שהאמריקנים מחרימים את נשיא סוריה. מנגד, באיחוד האמירויות זועמים, משום שלתחושתם יש חוסר גיבוי אמריקני בנושא מתקפות המורדים החות'ים.

דוברת הבית הלבן אמרה בנושא הסכם הגרעין: "אין לנו עדיין הסכם גרעין, אנחנו מתייעצים עם בעלות בריתנו, כולל ישראל. הנשיא יקבל החלטה על בסיס האינטרסים האמריקניים, והאינטרסים לטובת בטחון האזור".

"סיכוי שסוגיית משמרות המהפכה תמנע חתימה על הסכם גרעין" | עמיחי שטיין

גורמים ישראלים ומערביים אמרו הערב לכאן חדשות: "ישנו סיכוי מסויים" שסוגיית משמרות המהפכה תגרום לאי חתימה על ההסכם. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בממשל ביידן עדיין בוחנים את נושא הסרת משמרות המהפכה מרשימת הארגונים תומכי הטרור, ובין היתר מחכים לתשובת האיראנים על הדרישה. הערב, בכירי ממשלת ביידן יתדרכו סנאטורים אמריקנים על הסכם הגרעין. ישנה התנגדות גם בקרב חלק מהדמוקרטים להסרת משמרות המהפכה מהרשימה.

הפגישה הראשונה בין בנט לנשיא מצרים התקיימה בחודש ספטמבר, אז אמר בנט כי "יצרנו תשתית לקשר עמוק בהמשך". זו הייתה פגישתו הפומבית הראשונה של א-סיסי עם ראש ממשלה ישראלי על אדמת מצרים. 

פגישת בנט וא-סיסי בשארם א-שייח' בספטמבר. (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בשבוע שעבר ישראל ומצרים סיכמו על הרחבת הטיסות הישירות בין המדינות. קו תעופה חדש מנתב"ג לעיר שארם א-שייח' יחל לפעול בחודש הבא. בישראל ובמצרים צופים לביקוש גדול לקו הטיסות הישיר, גם בזמן חופשת חול המועד פסח. ההערכות הן שהקו ישרת יותר מ-70 אלף ישראלים בשנה.