אלוביץ'
צילום: עמית שאבי, פלאש 90

"יורוקום" בבעלותו של אלוביץ' הודתה במתן שוחד במסגרת תיק 4000 ותיק נוסף

במסגרת הסדר הטיעון החברה תשלם קנס בסך 400 אלף שקלים • בכתב האישום נכתב כי "האחריות הפלילית מתוקף מעשיו של אלוביץ'"
אמוץ שפירא
22 במרץ 2022
12:43

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי הגיעה להסדר טיעון עם חברת "יורוקום אחזקות" הנמצאת בהליכי פירוק. על פי ההסדר, החברה תודה בעובדות כתב אישום שהוגש נגדה בתיק המכונה "בזק-ניירות ערך" וכן באישומי פרשת "4000" שבגינה זומנה לשימוע, ותשלם קנס של 400 אלף שקלים.

כתב האישום מייחס ל"יורוקום אחזקות", שהייתה בשליטת שאול אלוביץ', עבירות מרמה בשתי פרשות: התשלום בעבור רכישת מניות חברת "יס" על ידי בזק, והתנהלות הוועדות הבלתי תלויות שהוקמו בבזק כדי לבחון את העסקאות שלאלוביץ' היה עניין אישי בהן - עסקת "בזק-יס" ועסקת "יס-חלל". כתב האישום מייחס ל"יורוקום אחזקות" גם עבירות של מתן שוחד והלבנת הון בפרשת 4000 מכוח פעולותיו ומחשבתו הפלילית של שאול אלוביץ', שהיה נושא משרה בה.

בכתב האישום, שהוגש כחלק מהסדר הטיעון עם יורוקום, נכתב כי "נתניהו קידם ואישר את עסקת בזק יס בתמורה למתת שבני הזוג אלוביץ' נתנו לו, והעסקה אכן הושלמה מייד בסמוך לאחר חתימתו על האישור. כפועל יוצא מאישורה של העסקה ובהתאם לתנאי ההסכם קיבלה יורוקום לחשבונה של חברת יורוקום די בי אס תשלומים בגין העסקה בסכום כולל של מיליארד שקלים שהועברו לחשבונות של חברות שונות מקבוצת יורוקום ושימשו לצורך פירעון חובותיהן לבנקים ולצרכים שוטפים".

עוד נכתב בכתב האישום הזה כי נתניהו ידע כי טובות ההנאה שנתנו לו בני הזוג אלוביץ' ניתנו לו בעד פעולות הקשורות בתפקידו הציבורי, ופעל לקידום אישור עסקת בזק-יס בתמורה לטובות הנאה אלו וכדי שבני הזוג אלוביץ' ימשיכו להעניקן לו.

בכתב האישום הזה נכתב כי כדי לממש את הנחיית נתניהו ובצד פעולותיו לקידום אישור עסקת בזק יס פעל פילבר לקידום ענייניו של אלוביץ' במשרד התקשורת גם בהקשרים אחרים, וכי פעולותיו של פילבר חרגו באופן קיצוני מההתנהלות המצופה ממנכ"ל משרד ממשלתי והגיעו כדי סטיה מהשורה בכל הנוגע לטיפול המשרד בענייני בזק.

אלוביץ' מואשם שנתן שוחד לראש הממשלה נתניהו באמצעות היענות חריגה באתר "וואלה" לדרישות הסיקור שלו ושל משפחתו בתמורה לפעולות שלטוניות שהיטיבו עם עסקיו של אלוביץ' ועם חברת בזק.