זירת הפיגוע בבאר שבע, הערב
צילום: פלאש 90

חשש במערכת הביטחון מפיגועי חקיינות גם בתוך הקו הירוק

במערכת הביטחון מתייחסים לפיגוע כפעולת דאעש • הדיווח הראשון למשטרה הגיע רק ארבע דקות לאחר שהפיגוע החל • בכירים פלסטינים הביעו צער על הפיגוע, הרשות הפלסטינית לא פרסמה גינוי רשמי
כתבי כאן חדשות
22 במרץ 2022
20:24
עודכן ב 23:23

לאחר הפיגוע בבאר שבע: במערכת הביטחון חוששים מפיגועי חקיינות גם בתוך גבולות הקו הירוק. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, במערכת הביטחון חוששים מהתפתחות הדומה לגל פיגועי הדריסה שהתרחש בשנת 2016, כלומר פיגועים שלא צריך להיערך אליהם עם נשק.

עוד פורסם הערב כי שב"כ אוסף מודיעין על אזרחים ישראלים בפזורה הבדואית, בדגש על כאלו שחשודים בטרור. במערכת הביטחון זיהו בשנים האחרונות עלייה במעורבות של בדואים בשנים האחרונות באירועי טרור.

בתוך כך, במערכת הביטחון מתייחסים לפיגוע כפעולת דאעש. בהערכת המצב שקיים הערב ראש הממשלה נפתלי בנט עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ומפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, ביקש ראש הממשלה להיות בדריכות מחשש לפיגועים נוספים. בשלב זה אין כוונה לכנס את הקבינט.

במקביל, בכירים ברשות הפלסטינית הבהירו הערב במסר לבכירים ישראלים, כי הם מביעים צער על הפיגוע ורואים בו פיגוע קשה וכואב. הבכירים הביעו דאגה מהעיתוי שבו בוצע הפיגוע, בימים בהם נעשים מאמצים להרגיע את הרוחות ולהפיג את המתיחות בשטח לקראת רמדאן.

עוד דווח הערב כי הבכירים הפלסטינים הביעו חשש שמא פיגועים נוספים יובילו את ישראל לשקול מחדש את ההקלות שהיא מתכננת לעשות לפלסטינים במסגרת חודש רמדאן. יש לציין כי הרשות הפלסטינית לא פרסמה גינוי רשמי ופומבי.

מי שנטרלו את המחבל בסופו של דבר היו שני אזרחים שהיו במקום, למרות שלטענת המשטרה שוטרים הגיעו למקום כעבור ארבע דקות - בעוד שמסע הרצח כולו נמשך שמונה דקות. גורמים במשטרה אמרו הערב לכאן חדשות כי ההתנהלות של השוטרים הייתה טובה וכי "ארבע דקות - זה מהר". על פי התחקיר המשטרתי, הדיווח הראשון למשטרה הגיע רק 4 דקות לאחר שהחל הפיגוע. עוד מתברר כי נייד ראשונה הגיעה לזירה בדיוק בעת שהמחבך נורה בידי שני האזרחים, ותוך שתי דקות הגיעו שתי ניידות נוספות.

שני אזרחים - עובר אורח ונהג אוטובוס - הם אלה שירו והרגו את המחבל בפיגוע בבאר שבע. מייד לאחר הפיגוע, שני האזרחים נקראו לעדות במשטרה והאקדחים שלהם נלקחו לבדיקה בליסטית. שני האזרחים זועמים על החלטת המשטרה, אחד מהם נמצא בתחנת המשטרה בבאר שבע ומסרב לעזוב בלי אקדחו, מחשש שתמונתו פורסמה בתקשורת. במשטרה אומרים שבתום הבדיקה יחזירו לאזרחים את כלי הנשק שלהם. הבדיקה הזאת צפויה להימשך יממה לפחות.

בפיגוע שהתרחש אחר הצהריים בבאר שבע נרצחו ארבעה בני אדם - שתי נשים ושני גברים. המחבל, חמוש בסכין, נורה למוות בידי עוברי אורח לאחר מסע הרג בכמה זירות. שתי פצועות מאושפזות בבית החולים סורוקה. מצבן בינוני עד קשה ולא נשקפת סכנה לחייהן.

המחבל הוא אסיר משוחרר, מוחמד אבו אל-קיען, בן 33 מהיישוב חורה שבנגב. הוא היה מורה בבית ספר תיכון בחורה. לפני כשבע שנים נעצר לחקירה, הודה בתמיכה בארגון דאעש וסיפר כי התכוון לצאת לסוריה כדי להצטרף לארגון. הוא הועמד לדין והיה כלוא עד לפני כשנה וחצי.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, גילי כהן וגל ברגר