הפסגה בשארם
צילום: רויטרס

הכול על השולחן: חודשים של עבודה חשאית הולידה פסגה - ותמונה לא שכיחה

בירושלים תיכננו את המפגש בשארם א-שייח' זמן רב, אבל דבר אחד הפתיע אותם - הפומביות שלו. ההסכם המתקרב עם איראן הוא הזרז לפסגה - אבל בנט, סיסי ובן זאיד דיברו על הכול, מאוקראינה, דרך סוריה ועד החשש ממחסור בחיטה במצרים
עמיחי שטיין
23 במרץ 2022
07:12

זאת בכלל הייתה אמורה להיות נסיעה חשאית, מתחת לרדאר. פסגה משולשת, בנופי שארם א-שייח', שכוללת מנהיג ישראלי, וכמוה לא נראתה במזרח התיכון כבר זמן רב. ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ויורש העצר האמירותי מוחמד בן זאיד ישבו במשך שעות ארוכות כדי לדון בשורה של נושאים איזוריים, שעוד רגע נגיע עליהם – אבל קודם כל, נספר קצת על איך התמונה החגיגית הזאת נולדה.

על הפסגה עבדו כמה חודשים, והיא תוכננה בכלל להיות נסיעה חשאית, וכך גם הפגישות. אפילו לא נלקח צלם של לשכת העיתונות הממשלתית לצורך תיעוד הפגישות. המטרה הייתה להביא את הסכמי אברהם גם אל החברות הוותיקות של ישראל, אלה שהפומביות פחות: ירדן ומצרים. עם ירדן הדברים קצת יותר קשים, אבל עם מצרים נראה שישראל הצליחה להבקיע.

מאז הפגישה שלהם לפני כמה חודשים, ראש הממשלה בנט ונשיא מצרים א-סיסי מתחזקים קשר קרוב. א-סיסי עצמו ליווה את ראש הממשלה בנט אל המטוס. הפסגה הזאת הולידה כמה מהלכים בחודשים האחרונים כמו ביקור משלחת כלכלית מצרית בישראל, משלחת ישראלית בראשות אורנה ברביבאי שאמורה להגיע למצרים בקרוב וגם ההכרזה האחרונה על טיסות ישראליות לשארם א-שייח'.

על הקשר עם הצלע השלישית באירוע, לא צריך להרחיב. מאז החתימה על הסכם השלום, לפני יותר משנה, בין ישראל והאמירויות, עיקר הפוקוס הכלכלי כרגע הוא לסגור הסכם סחר חופשי. הדיונים האינטרסיים אמורים להגיע לשיאם בשבועות הקרובים, כשהמטרה כרגע היא להביא משלחת אמירותית לישראל כדי לעשות מרתון דיונים על מנת לסגור את ההסכם, אפילו בתוך שבועות.

אבל כמובן, זאת לא רק הכלכלה.

על רקע האפשרות שהסכם גרעין בין איראן למעצמות יחתם בקרוב, התמונה הזאת משדרת מסר לעבר וושינגטון: שלושה מנהיגים, כל אחד מהם חושש מההתחזקות של איראן, באו להבהיר לאמריקנים - קחו אותנו בחשבון, ואל תסירו את משמרות המהפכה מרשימת המדינות תומכות טרור.

והיו גם נסיונות לעלות מדרגה בכל הקשור לאיום האיראני: ראש הממשלה בנט העלה בפני המנהיגים את נושא ההגנה האיזורית מפני טילים וכטב"מים. והיו עוד נושאים: ראש הממשלה בנט עדכן על מאמצי התיווך שלו בין רוסיה לאוקראינה, את המצרים העסיק מאוד נושא מחירי החיטה, והצדדים דנו מה ניתן לעשות בעקבות עליית המחירים, והחשש למחסור חיטה במצרים, וגם על הכעס בירושלים ובוושינגטון מהביקור של נשיא סוריה באיחוד האמירויות – הם עצמם ניסו להסביר את הצד שלהם, ומה הם מנסים להשיג במהלך. ובמילים אחרות: השלושה דנו בהכול.

המלחמה באירופה – והמזרח התיכון | עוד יום עם גילי כהן ורועי קייס

הפסגה עצמה, היא כמובן הישג, אבל גם הסט שלה שידר מסר משמעותי: היו דגלים, הם לא היו "אישיו", וכולם עכשיו בעיקר רוצים לגלות מה היה התוכן.