אסד ובן זאיד
צילום: אי-פי

המסר מהאמירויות לישראל: חזרה של אסד לזירה הערבית - עדיפה על החסות של איראן ורוסיה

אחד הנושאים שעלה בפגישה בשארם א-שייח' היה ההתקרבות האחרונה של איחוד האמירויות לנשיא סוריה. גורם מעורה בפרטים אמר לכאן חדשות שבמפרץ ניסו לשכנע את ישראל בחשיבות בניית יחסי אמון איתו
עמיחי שטיין
23 במרץ 2022
07:46

על רקע ביקורו של נשיא סוריה בשאר אסד באיחוד האמירויות בסוף השבוע, העבירו גורמים באיחוד האמירויות מסר לישראל כי יש טעם להביא את נשיא סוריה לחיקו העולם הערבי – ושלא יישאר בן חסות של איראן ורוסיה. כך פורסם בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב (רביעי). 

גורמים המעורים בפרטי השיחות אומרים כי האמירותים טענו שצריך ללכת על המהלך כעת, כיוון שמבחינה אסטרטגית עכשיו כשהמלחמה הסתיימה בסוריה, יש סיכוי להביא את אסד חזרה אל חיקו של העולם הערבי. ההערכה כי זה לא יקרה באופן מיידי. אבל המטרה היא לבנות יחסי אמון.

האמירותים טוענים שגם לישראל צריך להיות אינטרס במהלך, כיוון שכל דבר שיצמצם את השפעתה של איראן על גבולותיה הוא מהלך חיובי. בפסגה אמש בשארם הנושא עלה, וראש הממשלה בנט וא-סיסי ניסו להבין מה עמד מאחורי המהלך האמירותי, בישראל אומרים כי יורש העצר בן זיאד שפך אור חדש על הסיבה להזמנת אסד.

גורמים ישראלים ומערביים אמרו אמש לכאן חדשות: "ישנו סיכוי מסויים" שסוגיית משמרות המהפכה תגרום לאי חתימה על ההסכם. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בממשל ביידן עדיין בוחנים את נושא הסרת משמרות המהפכה מרשימת הארגונים תומכי הטרור, ובין היתר מחכים לתשובת האיראנים על הדרישה. הערב, בכירי ממשלת ביידן יתדרכו סנאטורים אמריקנים על הסכם הגרעין. ישנה התנגדות גם בקרב חלק מהדמוקרטים להסרת משמרות המהפכה מהרשימה.

ראש הממשלה נפתלי בנט סיים אתמול בצהריים את ביקורו במצרים, שם קיים פגישה משולשת עם נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, ועם יורש העצר של איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד. ראש הממשלה פנה למנהיגים וקידם את הצעתו לפתח מערכת הגנה נגד כטב"מים וטילים. בנוסף, הוא קרא להם לבנות ברית אזורית נגד איראן.