מעבר כרם שלום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

למרות הפיגוע: לא יהיו שינויים בהקלות לפלסטיניים ברמדאן

במערכת הביטחון סבורים: הפיגוע לא קשור לפלסטינים, בוצע ע"י אזרח ישראלי • האסירים הביטחוניים בכלא הישראלי מאיימים בשביתת רעב ודורשים להחזיר את התנאים בבתי הכלא לכפי שהיו לפני הבריחה מכלא גלבוע • לפי גורמים פלסטינים, הרשות סירבה לבקשת ישראל לסייע במניעת השביתה - כל עוד לא ייענו דרישות האסירים
נורית יוחנן ואיתי בלומנטל
23 במרץ 2022
17:11
עודכן ב 19:42

אתמול (שלישי) הביעו בכירים ברשות הפלסטינית חשש עקב הפיגוע בבאר שבע שמא פיגועי חקיינות יובילו את ישראל לשקול מחדש את ההקלות שהיא מתכננת לעשות לפלסטינים לקראת חודש הרמדאן בעוד עשרה ימים - אך במערכת הביטחון לא מתכוונים לחזור בהם. זאת, מתוך תפיסה שהפיגוע לא קשור לפלסטינים, שכן הוא בוצע על ידי אזרח ישראלי.

ההקלות המתוכננות עבור עזה כוללות הגדלת מספר הפועלים שמורשים להיכנס לישראל, פתיחה נרחבת של מעבר כרם שלום לסחורות יוצאות ונכנסות לרצועה, הגדלת אספקת המים והכנסת מכשור רפואי מתקדם. ביחס לרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, ההקלות כוללות הכנסת מכולות ייבוא מירדן דרך גשר אלנבי, הטמעת מערכת מע"מ דיגיטלי והגדלת מכסת הפועלים שעובדים בישראל ב-2000 פלסטינים נוספים. בנוסף, ישראל צפויה, כמו בכל שנה, לאפשר כניסה נרחבת של פלסטינים לישראל כדי להתפלל במסגד אל-אקצה ולאפשר חופש פולחן.

דבר נוסף שמעורר חשש מהסלמה הוא הכרזתם של האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל כי יפתחו ביום שישי בשביתת רעב נרחבת, במחאה על החרפת התנאים מצד שב"ס בבתי הכלא מאז הבריחה מכלא גלבוע. גורמים פלסטיניים אמרו היום לכאן חדשות כי ישראל שוחחה עם נציגי האסירים בניסיון למנוע את השביתה, מחשש שהיא תוביל להתלקחות ביהודה ושומרון ובעזה. הם אמרו כי ישראל אף פנתה לבכירים ברשות הפלסטינית בבקשה שידברו עם הנהגת האסירים בכלא, אך ברשות התנו את מילוי הבקשה בכך שישראל תמלא את דרישותיהם.

לדברי הגורמים הפלסטיניים, כל הארגונים תומכים בשביתה, והכוונה היא להתחיל אותה באופן הדרגתי. לפי אחד מהם, כבר בהתחלה מדובר על כ-1,500-1,000 אסירים שישבתו - כמות גבוהה שלא נראתה בשנים האחרונות.

השביתה המתוכננת היא במחאה על צעדים שנקט שב"ס מאז הבריחה מכלא גלבוע לפני חצי שנה, כמו חיפוש מוגבר בתאים כדי למנוע הברחת טלפונים אל תוך הכלא, מניעת אפשרות לקנות מוצרים מסוימים בקנטינה, צמצום הזמן שבו ניתן לעצורים להסתובב בחצר הכלא ועוד. בכוונת הנהגת האסירים לקיים את השביתה ללא הגבלת זמן – שתסתיים רק אם שב"ס ייענה לדרישות להחזרת התנאים בכלא למה שהיו לפני הבריחה מכלא גלבוע.