-

לקראת ביקור בישראל? אלהרר נפגשה עם שר האנרגיה הטורקי

ברקע התחממות היחסים עם טורקיה: מקבילה של שרת האנרגיה הישראלית הציע לבקר בישראל כבר באפריל, כדי לקדם הקמת צינור גז
עמיחי שטיין
24 במרץ 2022
08:06

בצל ההתחממות בין ישראל לטורקיה, אמש (רביעי) נערך מפגש-בזק ראשון בין שרת האנרגיה קארין אלהרר לבין שר האנרגיה הטורקי פתיח דונמז. בשולי כנס שרי אנרגיה בפריז, ניגש שר האנרגיה הטורקי אל השרה אלהרר ואמר לה כי הוא מעוניין להגיע לביקור בישראל כדי לדון בשורה של נושאים. השר אמר כי הוא מעוניין שזה יקרה כבר באפריל. השרה השיבה כי הצוותים יפעלו כדי לתאם ביקור.

בטורקיה מעוניינים להפיח רוח חיים במיזם להקמת צינור גז מהמאגרים בישראל, דרך טורקיה, לתוך אירופה. כפי שדיווחנו, גורמים טורקים שוחחו עם גורמים אמריקנים כדי לרתום אותם לרעיון ואמרו להם: "אם אתם מעוניינים להוריד את התלות של אירופה בגז רוסי - זאת הדרך". במקביל בחודש אפריל צפויים לבקר בארץ שרי האנרגיה של קפריסין ויוון, שנענו להזמנת השרה.

החתן מאיסטנבול | עוד יום 

נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר בטורקיה לפני כשבועיים ונפגש עם מקבילו הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן. לאחר הפגישה אמר הרצוג כי הנשיים שוחחו על "מנגנון למניעת חיכוכים", והוסיף כי "הביקור היה ביקור חשוב בעל מטענים רגשיים בהיסטוריה שבין שתי המדינות ושני העמים. נכנסתי לתהליך שנבחן לאורך כמה חודשים, בצורה מפוקחת ובשיתוף פעולה עם הממשלה. מצאתי מארח שהיה פתוח לדיאלוג אמיתי".

גורם בפמליית הנשיא אמר כי חשיבות הביקור היא בעצם קיומו. לדבריו, "הדברים ייבחנו במעשים וכעת הכדור עובר לממשלות". על פי הגורם, הביקור כולו היה מתואם עם הגורמים השונים, כולל בנט ולפיד. "היו המון דיונים, גם במל"ל, אם ללכת למהלך - והדעה שאומרת 'בואו ניתן למהלך הזה צ'אנס' ניצחה", כלשון הגורם. הוא תיאר כי בחדר הסגור נשמע טון אחר מצד ארדואן, שהיה פתוח יותר לישראל - אך זה הדגיש כי בירושלים לא "חיים באשליות" בנוגע לטורקיה ולמדיניות שלה.