טיל בליסטי של צפון קוריאה
צילום: רויטרס

קוריאה הדרומית: הצפון שיגר טיל בליסטי ארוך טווח

לפי הדיווחים, מדובר בטיל הבין יבשתי הראשון ששוגר מהדיקטטורה של קים ג'ונג און מאז 2017. הוא נחת לחופיה הצפוניים של יפן • נשיא קוריאה הדרומית מיהר לכנס את המטה לביטחון לאומי במדינתו וגינה בחריפות: "קים הפר את המוריטוריום על שיגור טילים בליסטיים בין יבשתיים" • משרד הביטחון היפני: ייתכן שמדובר בדגם חדש של טיל ארוך טווח
רם ברנדס
24 במרץ 2022
10:19

מתיחות בחצי האי הקוריאני: צבא קוריאה הדרומית הודיע הבוקר (חמישי) כי קוריאה הצפונית שיגרה טיל בליסטי ארוך טווח. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בטיל הבין יבשתי הראשון ששוגר מהדיקטטורה של קים ג'ונג און מאז שנת 2017.

משמר החופים היפני הודיע כי הטיל נחת בשעה 15:44 שעון יפן, 140 ק"מ ממערב למחוז אאומורי שבצפון יפן. עוד עדכנו הרשויות ביפן כי הטיל עף למרחק 1,100 קילומטרים במשך 70 דקות, והגיע לגובה של 6,000 קילומטרים. סגן-שר הבטחון היפני אמר כי ייתכן שהטיל הצפון-קוריאני הוא דגם חדש של טיל בין-יבשתי. 

השיגור המדובר הרעיד את קוריאה הדרומית - ולא רק אותה. הנשיא, מון ג'יאה-אין, כינס ישיבה של המטה לביטחון לאומי במדינה וכן גינה בחריפות את המהלך: "קים הפר את המוריטוריום על שיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים". ממשלת יפן גינתה: "הפרובוקציה הצפון-קוריאנית במהלך משבר אוקראינה – בלתי מתקבלת".

בסוף ינואר שיגרה קוריאה הצפונית לפחות טיל אחד בלתי מזוהה לעבר הים, לכיוון יפן, בפעם השביעית באותו החודש - אם כי אז לא דובר על טיל יבשתי.

קוריאה הדרומית, יפן וארצות הברית גינו את השיגור ואמרו שמדובר בהפרה של החלטות מועצת הביטחון. מחלקת המדינה האמריקנית גם קראה לקוריאה הצפונית להימנע מפעולות שמערערות את היציבות, והדגישה כי שיגור הטיל לא איים על כוחותיה, על שטחה או על בעלות בריתה.