t
מחלקת קורונה בשערי צדק
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ממונה הקורונה: אובחן וריאנט חדש שיובא מחו"ל - BA.3

פרופ' זרקא קרא לבני +60 להתחסן: "מנה רביעית מוסיפה הגנה פי 3 לעומת השלישית" • מבצע עידוד התחסנות למבוגרים ותוכנית מגירה לזן חדש: המאמץ למנוע גל נוסף. בנט שוחח עם מנהלי קופות החולים. המטרה העיקרית: להאיץ התחסנות אצל מבוגרים שלא קיבלו מנה שלישית ורביעית ומי שלא חוסנו כלל • מקדם ההדבקה ממשיך לעלות, יותר מ-13 אלף מאומתים אתמול
נוב ראובני
24 במרץ 2022
11:12
עודכן ב 17:05

השבוע אובחן בישראל וריאנט חדש נוסף - BA.3 - שיובא מחו"ל. כך הודיע היום (חמישי) ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא במסיבת עיתונאים. נכון לעכשיו, הוא אותר בקרב אדם אחד. לדברי פרופסור זרקא, "ניכרת עלייה בשכיחות וריאנט BA.2, שדומה לאומיקרון אבל מדבק יותר. מול הדומיננטיות שלו מגבלות הן פחות יעילות". זאת, נוסף לזן המשולב שאותר בישראל בשבוע שעבר, ומוכר בינתיים בארץ בלבד.

עוד אמר ממונה הקורונה כי "מנה רביעית מומלצת לאנשים מעל גיל 60 שעברו יותר מארבעה חודשים מאז שקיבלו את המנה השלישית". לדבריו, "היא מוסיפה לאוכלוסייה זו הגנה פי 3 לעומת המנה השלישית - זו הגנה נגד מחלה קשה, וכשמדברים על מחלה קטלנית - המחקרים מדברים על פי 4 לעומת מנה שלישית".

על חג הפסח הקרב אמר זרקא: "אין סיבה לחגוג יותר בזום, אנחנו כבר לא שם. נחגוג יחד, בלי שזה יסתיים בחולי. אפשר לעשות זאת על ידי חיסון, ולפני המפגש המשפחתי נעשה כולנו בדיקת אנטיגן". הוא ציין כי בקרוב יתאפשרו בנתב"ג בדיקות PCR שתשובותיהן יתקבלו תוך 4 שעות. "חשוב לנו לצמצם את סכנת כניסת וריאנטים חדשים לארץ ונמשיך להקפיד על הבדיקות האלה", הוא הבהיר.

במאמץ למנוע את גל תחלואה נוסף, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ קיימו היום דיון עם מנכ"לי קופות החולים במטרה לעודד התחסנות בקהילה. הנושא העיקרי בו היה עידוד ההתחסנות בקרב בני 60 ומעלה וקבוצות הסיכון.

כפי שדווח בכאן חדשות בימים האחרונים, הכוונה היא להגביר את מאמצי ההסברה ולהאיץ את ההתחסנות אצל המבוגרים שלא קיבלו מנה שלישית ורביעית, וכן מי שלא חוסנו כלל. נאמר שהתשלום שניתן לקופות החולים עבור כל מתחסן יעלה מעט, למאה שקלים.

ממטה ההסברה למאבק בנגיף נמסר כי בגל האומיקרון, 94% מהנפטרים היו מעל גיל 60 ועל כן הם מהווים את קבוצת הסיכון העיקרית מפני וריאנט זה. עוד נמסר כי נתונים ממחקרים בעולם ובארץ מראים יעילות גבוהה ומשמעותית של החיסונים במניעת מחלה קשה ותמותה, הן למנה שלישית והן למנה רביעית, למי שעברו ארבעה חודשים מהחיסון השלישי.

כחלק מהמבצע, תיעשה פנייה ישירה על ידי הקופות למבוטחים מעל גיל 60 שלא התחסנו כלל, כ-120 אלף איש, או שלא השלימו כנדרש את מנת החיסון השלישית.

סגירת שמיים וצמצום תנועה: תוכנית המגירה להתפרצות זן חדש ומאיים

בנוסף, דובר על תרחיש שבו מגיע וריאנט חדש ומאיים יותר - ונאמר כי לישראל יש תוכנית מגירה שתופעל במקרה כזה, שתכלול צמצום תנועה וסגירת השמיים, בדומה להתנהלות בתחילת התפרצות האומיקרון. מדובר בתוכנית לטיפול במצב של התפשטות וריאנט חדש ואלים שתכלול בין השאר את סגירת השמיים ומעברי הגבול בכניסה לישראל באופן מהיר, במטרה למנוע את חדירת הזן העתידי לגבולות המדינה.

כמו כן, הוחלט להמשיך את פעילות מפקדות פיקוד העורף ומשרד הבריאות, וכן פעילותם של נאמני קורונה במוסדות החינוך וברשויות המקומיות עד תחילת מאי - ולא עד לסוף החודש הנוכחי, כפי שהוסכם. נאמני הקורונה שמסתובבים בין גני הילדים יועסקו עד סוף יוני.

מקדם ההדבקה ממשיך לטפס ועומד הבוקר על 1.42, כך לפני נתוני משרד הבריאות. מספר המאומתים אתמול עומד על 13,603, בדומה למגמה מתחילת השבוע. שיעור ההבדיקות החיוביות הוא 19.08% וישנם 66,821 חולים פעילים. עם זאת, במספר החולים במצב קשה נרשמה ירידה קלה ל-301, מהם 130 מונשמים. מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-10,455 בני אדם.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משרד הבריאות פנה למשרד לבטחון הפנים בדרישה לאכוף את החוק לעטיית מסיכות בחללים סגורים. לפי הנתונים המשטרה נתנה רק כ-650 דוחות בחודש מארס, לעומת כ-6,000 בפברואר וכ-14 אלף בינואר.

גורמים במשרד לביטחון הפנים אמרו לכאן חדשות כי לאור הדרישה של משרד הבריאות הם מתחילים לרענן את אכיפת החוק לעטיית מסיכות בחללים סגורים ולתזכר את השוטרים. ביממה האחרונה מתקיימים דיונים בקרב משרדי הממשלה, מפקדת אלון וגורמים נוספים על ההתאמות הנדרשות לאור העלייה בתחלואה. מספר עמדות הבדיקה יורחבו - וכך גם פעולות הניטור לגילוי תחלואה סמויה.