-

פרס ישראל בתחום התיאטרון יוענק לשחקן והבמאי עודד קוטלר

ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי: "הפרס יוענק לקוטלר על פועלו והישגיו פורצי הדרך בתחום התיאטרון הישראלי כשחקן, במאי ומנהל אומנותי" • ביוני 2015 עורר קוטלר סערה במה שכונה "נאום הבהמות" נגד שרת התרבות דאז מירי רגב • קוטלר לכאן חדשות: קיבלתי אותו - על אף שהשלטון בידי הימין
לירן כוג'הינוף
24 במרץ 2022
17:50
עודכן ב 18:58

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הודיעה היום (חמישי) כי חתן פרס ישראל בתחום התיאטרון והמחול לשנת תשפ"ב הוא השחקן והבמאי עודד קוטלר. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי: "הפרס יוענק לקוטלר על פועלו והישגיו פורצי הדרך בתחום התיאטרון הישראלי כשחקן, במאי ומנהל אומנותי. לאחר פרסום הזכייה, אמר קוטלר לכאן חדשות: "הרגשה טובה ונעימה. אני רוצה לחשוב שהפרס הזה ניתן לי על אף שהשלטון הוא בידי הימין".

ביוני 2015 עורר קוטלר סערה בכנס של "פורום מוסדות התרבות" נגד שרת התרבות דאז מירי רגב. לאחר שרגב אמרה במפגש קודם בינה לבין אמנים: "אנחנו קיבלנו 30 מנדטים ואתם רק 20", אמר קוטלר: "תארי לך, גברת רגב, את עולמנו-עולמך שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב". הנאום כונה "נאום הבהמות" וספג גינויים רבים מימין ומשמאל, בהם של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו וראש האופוזיציה בעבר יצחק הרצוג.

קוטלר ייסד וניהל ויצר מסגרות חלוציות, שנתנו מקום למגוון קולות, הרחיבו את גבולות הרוח הישראלית, ואפשרו את התפתחותה ושגשוגה של המחזאות הישראלית המקורית". עוד הדגישה הוועדה כי "קוטלר שמופיע, בהצלחה ובכישרון מרובים, על הבימות כבר יותר מ-60 שנה ממשיך לחדש, לרענן ולהעשיר עד היום את הסיפור הישראלי."

קוטלר נולד ב-1937, ובגיל 14 ייסד את תיאטרון הנוער - "קלעים", שכעבור זמן קצר זכה להכרה של עיריית תל אביב כתיאטרון הנוער העירוני. כבר בגיל 17 הוזמן לשחק בתיאטרון "האהל" ושם עשה את ראשית דרכו כשחקן מקצועי. הוא התקבל לתיאטרון "הקאמרי", ובנוסף לעבודתו כשחקן ובמאי החל להופיע גם בסרטים וביניהם הסרט "שלושה ימים וילד" מאת א.ב יהושע, עליו זכה בפרס היוקרתי של פסטיבל הסרטים בקאן - פרס השחקן הטוב ביותר לשנת 1968.

בשנת 1964 פרש מ"הקאמרי" והקים יחד עם קבוצת עמיתים את "במת השחקנים", תיאטרון שרשם פרק חשוב בהתפתחות התיאטרון הישראלי. אחרי חמש שנות קיום עצמאיות הצטרפו לתיאטרון חיפה, וקוטלר הפך למנהלו האמנותי.

ב-1980 הגה, יזם והקים את פסטיבל עכו הפועל בהצלחה עד היום. ב-1977 הוזמן להקים את מחלקת הדרמה בטלוויזיה הישראלית, עם שותפיו דליה הרץ, אברהם הפנר, יעקב שבתאי, יצחק בן נר, דנה כוגן ורם לוי. על תרומתו בהקמת המרכז ופיתוחו, זכה בפרס יו"ר הכנסת. במשך חמש שנים משנת 1985 הוא ניהל את פסטיבל ישראל.

ב-1990 חזר לתקופת כהונה שנייה כמנהלו הכללי של תיאטרון חיפה. בהמשך, הוא ביים לטלוויזיה הישראלית סידרה בת שש פרקים שנושאה חיי משפחה בישראל, ביים שני סרטים דוקומנטריים. ב-2007 העלה את "חברון", מחזהו השירי של תמיר גרינברג, בהפקה משותפת של הקאמרי והבימה.

בשנת 2012 הקים קוטלר, בשיתוף עם השחקן אמנון מסקין את ה"אקטורז סטודיו", במסגרת זו נפגשים עשרות שחקנים מקצועיים, במטרה להעמיק, לשפר ולחדד בהדרכתו את אמנותם, ללא תשלום. עודד קוטלר מתגורר בתל-אביב, נשוי לאורדית, אב לאמנון, נינה ודניאל, וסבא ליונתן, אלה, איתי, עמליה ואילי.

בימין תוקפים: "פרס לפילוג ישראל"

חבר הכנסת מהליכוד שלמה קרעי הגיב על זכייתו של קוטלר וכתב בחשבון הטוויטר כי "זו חרפת ישראל לתת את פרס ישראל לאיש הבזוי הזה. זהו פרצופה של הממשלה הרעה הזו. שנאה, קיטוב, רוע. תתביישו לכם". חבר הכנסת ישראל כ"ץ תקף גם הוא: "פרס ישראל לבהמה הזה, שמכנה 30 מנדטים של בוחרי ליכוד בשם עדר בהמות? אתם השתגעתם?".

חברת הכנסת מירי רגב, הגיבה וכתבה בטוויטר כי "פרס לעודד קוטלר משמעו מתן פרס לפילוג ישראל. הענקת פרס ישראל אינה אלא יריקה בפרצופם של מרבית אזרחי ישראל. האיש אשר קרא לנו עדר של בהמות מלחכות קש וגבב, המייצג יהירות, התנשאות ושיסוי, אינו יכול להתהדר בפרס ישראל. בושה".