תיאטרון דולבי בהוליווד, הלילה
צילום: רויטרס

וויל סמית' היכה את המגיש - וזכה בפרס האוסקר

השחקן זעם על בדיחה שסיפר הקומיקאי כריס רוק שבה הזכיר את אשתו • "CODA" הוא הסרט הטוב ביותר, כוכב הסרט טרוי קוטסור - זכה בפרס לשחקן המשנה • ג'יין קמפיון זכתה בפרס הבימוי על "כוחו של הכלב" • ג'סיקה צ'סטיין זכתה בפרס לשחקנית הראשית, ואריאנה דבוז בפרס לשחקנית המשנה
אלון פרוכטר
28 במרץ 2022
02:57
עודכן ב 09:40

תקרית מביכה בטקס האוסקר: השחקן וויל סמית' היכה הלילה (שני) את הקומיקאי כריס רוק וקילל אותו בשידור חי, לאחר שסיפר בדיחה על אשתו ג'יידה. רוק, שעלה לבמה כדי להגיש את הפרס לסרט התיעודי הטוב ביותר, הזכיר את הקרחת של השחקנית ג'יידה פינקט סמית', והשווה אותה לדמות מהסרט "ג'י איי ג'יין".

ג'יידה לא נראתה מרוצה, וכך גם בעלה שצעק לרוק מהקהל: "תשמור את השם של אשתי מחוץ לפה שלך". בהמשך זכה סמית' בפרס לשחקן הראשי הטוב ביותר על תפקידו בסרט "משפחה מנצחת". סמית' שנשא את נאומו בדמעות, ניצל את הבמה כדי להתנצל על מעשיו. האקדמיה לקולנוע הגיבה: "אנחנו מתנגדים לכל סוג של אלימות". 

עם זאת, הזוכה הגדול של הטקס היה "CODA" שזכה בפרס לסרט הטוב ביותר. מדובר בעיבוד אמריקני לסרט הצרפתי המצליח "משפחת בלייה". את ההכרזה על הזוכה ביצעו ליידי גאגא והשחקנית הוותיקה לייזה מינלי, שהשנה מלאו 50 שנה לצאת סרטה "קברט".

לייזה מינלי וליידי גאגא, בהכרזה על הסרט הטוב ביותר (צילום: רויטרס)

CODA קטף גם את פרס האוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר ולשחקן המשנה הטוב ביותר - טרוי קוטסור. מדובר באדם החירש השני בתולדות הטקס שזוכה בפרס אוסקר למשחק, 35 שנים אחרי השחקנית מרלי מטלין.

בפרס הבימוי הטוב ביותר זכתה ג'יין קמפיון על סרטה "כוחו של הכלב". קמפיון, שהייתה האישה הראשונה שמועמדת בקטגוריה הזו בשנת 1994, זכתה בו כעת לראשונה. פרס השחקנית הראשית הטובה ביותר הוענק לשחקנית ג'סיקה צ'סטיין על תפקידה בסרט "העיניים של תמי פיי". פרס שחקנית המשנה הוענק לאריאנה דבוז, שגילמה את אניטה בסרט "סיפור הפרברים". דבוז שמגדירה עצמה קווירית היא האדם הראשון מחוץ לארון שזוכה באוסקר על משחק.

סרט המדע הבדיוני "חולית" זכה בשישה פרסים, בראשם לצילום הטוב ביותר. השחקן והבמאי סר קנת' בראנה זכה בפרס האוסקר לתסריט המקורי הטוב ביותר, על סרטו "בלפסט" שנכתב בהשראת ילדותו בצפון אירלנד של סוף שנות ה-60. הסרט היפני "הנהגת של מר יוסוקה" זכה בפרס לסרט הבינלאומי הטוב ביותר.

רשימת הזוכים המלאה

הסרט הטוב ביותר - "CODA"

הבימוי הטוב ביותר - ג'יין קמפיון, "כוחו של הכלב"

השחקן הראשי הטוב ביותר - וויל סמית', "משפחה מנצחת"

השחקנית הראשית הטובה ביותר - ג'סיקה צ'סטיין, "העיניים של תמי פיי"

שחקן המשנה הטוב ביותר - טרוי קוטסור, "CODA"

שחקנית המשנה הטובה ביותר - אריאנה דבוז, "סיפור הפרברים"

התסריט המקורי הטוב ביותר - קנת בראנה, "בלפסט"

התסריט המעובד הטוב ביותר - שאן הדר, "CODA"

הצילום הטוב ביותר - גרג פרייזר, "חולית"

הסרט הבינלאומי הטוב ביותר - "הנהגת של מר יוסוקה", יפן

סרט האנימציה הטוב ביותר - "אנקאנטו"

הסרט התיעודי הטוב ביותר - "קיץ של נשמה"

סרט עלילתי (קצר) - The Long Goodbye

סרט אנימציה (קצר) - The Windshield Wiper

סרט תיעודי (קצר) - The Queen of Basketball

הפסקול המקורי הטוב ביותר - "חולית"

השיר המקורי הטוב ביותר - No Time to Die בביצוע בילי אייליש, מתוך הסרט "לא זמן למות"

עריכת הסאונד הטובה ביותר - "חולית"

עיצוב ההפקה הטוב ביותר - "חולית"

איפור ועיצוב שיער - "העיניים של תמי פיי"

עיצוב התלבושות הטוב ביותר - "קרואלה"

העריכה הטובה ביותר - "חולית"

האפקטים החזותיים הטובים ביותר - "חולית"

טקס פרסי האוסקר המלא יהיה זמין הערב ב-yes VOD ו-STING TV. הטקס הערוך והמתורגם ישודר מחר בערוץ yes Movies Drama ב-yes ו-STING TV בשעה 21:00